Kibris Gerçek

19 Haziran Creditwest Bank Ekonomi Gündemi

19 Haziran Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
19 Haziran 2020 - 10:58

Piyasalardaki gelişmelere baktığımızda dün öncelikli olarak İngiltere Merkez Bankası Faiz oranı kararını açıkladı. Verilen karar beklentilere paralel oldu ve merkez bankası politika faizini %0.10 oranında tuttu. Bununla birlikte banka varlık alım hedefini 100 milyar sterlin artırarak 645 milyar sterlinden 745 milyar sterline yükseltti. Banka ekonomiyi desteklemek için gerektiği taktirde daha fazla adım atmaya hazır olduklarını belirtti. Karar ile birlikte sterlinde volatilite oldukça arttı.

Yayınlanan karar metni sonrası açıklamalarda bulunan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney ise; Negatif faizler konusunda aceleci davranmayacaklarını vurgulayarak diğer ülkelerin negatif faiz ile ilgili deneyimlerini inceleyeceklerini söyledi. Bir süredir küresel taraftaki iştahsızlık ile birlikte baskılanan Sterlin varlıkları yapılan toplantı sonrasında baskı altında kalmaya devam etti.

Ayrıca Piyasalar dün Amerika’dan gelen ekonomik verileri takip etti. Gelen veriye göre Amerika’da işsizlik maaşı başvuruları 13 Haziran’da sona eren haftada 1.5 milyona geriledi. Piyasalardaki beklentiler ise 1.29 milyon seviyeleri idi. Gelen veri ile birlikte koronavirüs pandemisi sebebiyle işsizlik maaşı başvuruları 13. Haftada da 1 milyonun üzerinde gerçekleşmiş oldu. Pandemi öncesinde 200 bin civarlarında gerçekleşen işsizlik maaşı başvuruları yaklaşık olarak son 50 yılın en düşük seviyelerinde devam ediyordu.

Öte yandan Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, yeni tip koronavirüs salgınının; ekonomilerin, toplumların ve şirketlerin faaliyetlerini temelden değiştirebileceğini duyurdu. Moody’s’in sektörler arası kredi koşulları raporunda, salgın nedeniyle birçok önde gelen büyük ekonomide uzun vadeli büyümenin zayıflayabileceği, kapsamlı politika desteklerinin ekonomilerin kalıcı hasardan korunmasına yetmeyebileceği belirtildi.

Türkiye tarafında ise dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımladı. Rapora göre; merkez bankasının brüt döviz rezervleri geçtiğimiz hafta 127 milyon dolar azaldı ve 55.5 milyar dolara geriledi. Bununla birlikte toplam rezervler geçtiğimiz hafta 842 milyon dolar arttı ve 93 milyar 62 milyon dolara yükseldi

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe 6,8498 seviyesinden başlayan Dolar/TL kuru günü 6,8562 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 7,6814 GBPTL kuru ise 8,5189 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 6,8574 EUR/TL kuru 7,6901 GBP/TL kuru ise 8,5312 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye yılsonu tahmini tüketici fiyat endeksi açıklanacakken yurt dışı tarafta ise İngiltere’den Perakende satışlar, Almanya’dan Üretici Fiyat Endeksi, Euro Bölgesi ve Amerika’dan Cari hesap verileri açıklanacakken ayrıca FED Başkanı Powell’ın konuşması da takibimizde olacak.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    erotik film izle