SON DAKİKA

Kibris Gerçek

Makarios’a İngiliz Bakan Tarafından Sex Şantajı

Makarios’a İngiliz Bakan Tarafından Sex Şantajı
Bu haber 16 Ekim 2017 - 9:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Gazeteci Murat Yetkin, tarihi Londra Konferansı’nda Makarios’a İngiliz Bakan tarafından yapılan şantajı anlattı. “Bir gün önce ayak direyen Makarios, ertesi sabah tam saatinde gelip paşa paşa imzalıyor anlaşmayı.”

Hürriyet Daily News gazetesi Yayın Yönetmeni, Gazeteci Murat Yetkin, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne giden yolda dönemin Kıbrıs Başkanı Makarios’a şantaj yapıldığını iddiasını etti.

111-014.jpg

Ayşe Arman’a konuşan Murat Yetkin, en son kitabın ”Entrikalar Kitabı”nda da bu iddialara yer verdi.

Murat Yetkin  iddialarını şöyle anlattı:

Kıbrıs meselesinin arkasında bir seks skandalının olması çok şaşırtıcı!

– Ya evet. O dönem İngiliz istihbaratı, herkesi dinlemeye alıyor. Hem Türk tarafını hem Rum tarafını. Kanıtlamaya çalıştıkları da, silahlı örgütlerle bağları. Rauf Denktaş’ın, Fazıl Küçük’ün, Türk Mukavemet Teşkilatı’yla, Makarios’un ve Klerides’in de Eoka ile bağlantıları…

Dinleme yaparken bambaşka bir şeye mi denk geliyorlar?

– Evet, Makarios’un renkli cinsel hayatına! Bir İngiliz belgesi diyor ki, “Oldukça sıradışı eşcinsel eğilimler içinde…” Londra konferansı toplanıyor, Kıbrıs anlaşmasının bir önceki toplantısı. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş anlaşması. Ama Makarios direniyor. Bir türlü imza atmıyor. Sonra İngiliz Sömürgeler Bakanı, odasına bir ziyarette bulunuyor ve orada bir takım belgeleri, bilgileri onunla paylaştığını öğreniyoruz. Bildiğimiz şantaj aslında. Bir gün önce ayak direyen Makarios, ertesi sabah tam saatinde gelip paşa paşa imzalıyor anlaşmayı.

Dünyada bu tür özel hayata dair şantaj yöntemleri çok yaygın mı?

– İşte bu bir kanıtı! Ben nereden mi biliyorum? İngiliz gizli servisi MI6’in ajanlarından biri, geçmişteki operasyonları yazarken bunu da yazdı, ben de okudum.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA