SON DAKİKA

Kıbrıs Gerçek

BM’DEN ABD’YE KUDÜS TOKADI

BM’DEN ABD’YE KUDÜS TOKADI
Bu haber 21 Aralık 2017 - 23:13 'de eklendi ve 355 views kez görüntülendi.

 

ABD Başkanı Donald Trump’a Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımaktan vazgeçme çağrısı yapan karar tasarısı tüm Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerin temsil edildiği Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda, oylandı. BM Genel Kurulu’nda yapılan oylama sonucu Kudüs tasarısı kabul edildi. Oylamada 128 kabul, 9 ret, 35 çekimser oy kullanıldı. Oylamaya 172 ülke katıldı.

Genel Kurul’dan çıkacak karar tavsiye niteliği taşıyor ancak yasal bağlayıcılığı bulunmuyor.

BM üyesi 193 ülkenin ezici çoğunlukla kararı kabul etmesi halinde ABD Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararında yalnız kalmış olacak.

ABD Başkanı Donald Trump kritik oylama öncesinde “Oylamayı yakından takip edeceğiz. Bize karşı oy verenlere para yardımını keseceğiz” açıklaması yapmıştı.

İşte dakika dakika gelişmeler:

20:00 – Çin’in temsilcisinin ardından Malezya’nın BM Daimi Temsilcisi kürsüye çıkarak ‘iki devlet çözümünü’ desteklediğini açıklayarak Trump’ın kararını eleştirdi.

19:55 – Çin’in BM Daimi Temsilcisi kürsüde.

19:49 – İran’ın BM Daimi Temsilcisi, ABD’nin Kudüs kararı ve kurula getirilen karar tasarısına ilişkin görüşlerini açıklıyor. İran’ın temsilcisi, ABD’nin kararının sorumsuz ve tek taraflı olarak niteleyerek sert bir dille eleştirdi.

19:41 – Bangladeş temsilcisi BM Genel Kurulu’nda konuştu. Bangladeş temsilcisinin ardından Küba temsilcisi kürsüye çıktı.

19:30 – Venezuela, Pakistan, Maldivler, Suriye ve Endonezya’nın temsilcileri BM Genel Kurulu kürsüsünde konuşarak, ABD’nin Kudüs kararını sertçe eleştirdi.

19:09 – Danon, “BM kararı İsrail’in Kudüs’ün bazı bölgelerinde varlığının yasadışı olduğunu söylerken, aslında bizim Ağlama Duvarı’ndaki varlığımızın yasadışı olduğunu söylüyor” dedi.

19:02 – İsrail BM Daimi Temsilcisi Danny Danon kürsüye çıktı. Danon “Hiçbir BM kararı tarihi yeniden yazamaz” ifadesini kullandı.

ABD TEMSİLCİSİ KÜRSÜYE ÇIKTI

18:55 – Haley, ABD’nin Kudüs konusunda yalnız bırakılmasını her zaman hatırlayacağını söyledi.

18:53– Haley, ABD’nin temsilcisi konuşmasının başında BM’ye en fazla maddi katkı sağlayan ülkenin ABD olduğunu söyledi. Haley, ABD’nin kararının barış sürecine zarar verecek herhangi bir nitelik taşımadığını söylerken, kararda Kudüs’ün nihai sınırlarına ilişkin bir vurgu olmadığını aktardı.

18-52 – ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley Çavuşoğlu’nun konuşmasının ardından kürsüye çıktı. ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley’in, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda yapılacak Kudüs oylaması öncesi diğer diplomatlara e-posta göndererek karara karşı oy kullanmamaları konusunda üstü kapalı tehdit ettiği öne sürülmüştü. Ülkelerin Kudüs’le alakalı verdiği oyları Başkan Trump’a rapor edeceğini belirten Haley, e-postada, “Başkan oylamayı yakından takip edecek ve benden bize karşı oy kullanan ülkelerin raporunu istedi. Bu konuda bütün oyları not edeceğiz.” ifadelerine de yer verdi.

ÇAVUŞOĞLU’NDAN TEHDİT TEPKİSİ

18:51 – Çavuşoğlu, “Kudüs üç tek tanrılı din için önemli bir şehir. Ve tarihi statüsünün korunması bütün kesimler için çok çok önemli. Bu tür adımlar adaleti zedelemekte. Bölgede barışın saplanmasını engellemekte. Genel Kurul’da adaletin sağlanması için omuzlarımızda sorumluluk var. Bu toplantı öncesi BM üyeleri tehdit edildi. Bu gibi tutum kabul edilemez. Bu genel kurul buna boyun eğmeyecektir. Bizler elbette ki, “güçlü olmak sizin haklı olduğunu göstermez” bunu ifade etmeliyiz.” ifadesini kullandı.

18:49 – Çavuşoğlu, Filistinliler nesiller boyunca işkenceye maruz kalmaktadırlar. Bir kez daha hatırlatmak gerekir ki Filistinliler yalnız değil. Kudüs için sesimizi yükselteceğiz. Kudüs‘ün İsrail’in başkenti olarak kabul edilmesi uluslararası hukukun ihlalidir. Bu tutum evrensel değerlere bir saldırıdır.” dedi.

18:47 – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu BM Genel Kurulu kürsüsünde.

18:41 – Filistin Dışişleri Bakanı, “Barışı destekleyenler arasında bu kadarı destekleyen biri var mı? ABD neden yalnız kaldığını merak ediyor mu? Kudüs bütün bölgede barışın anahtarıdır. ABD, tekrar önemli bir fırsatı kaçırdı” ifadesini kullandı.

18:38 – El Maliki, “Bu karar bizi durduramaz ve bizi baskı altına alamaz” ifadesini kullandı. Maliki, “Kudüs, Orta Doğu savaş ve barış için anahtardır” ifadesini kullandı.

18:31 – Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki El Yemeni’nin ardından kürsüye çıktı. El Maliki, “ABD’nin Kudüs’ü başkent ilan etmesi, ABD’nin barış müzakerecisi statüsünü etkiliyor” ifadesini kullandı.

18:25 – El Yemeni “Bugün Yemen Cumhuriyeti, Türkiye ile işbirliği halinde Kudüs konusunda taslak bir karar sunuyor” dedi. Yemen temsilcisi, “ABD’nin Kudüs kararı bölgedeki ve tüm dünyadaki barışa büyük bir tehdit oluşturuyor” ifadesini kullandı.

18:23 – El Yemeni, BM Genel Kurulu önünde yaptığı konuşmada ABD’nin Kudüs kararının geçersiz olduğunu söyledi.

18:20 – Yemen’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Halid Hüseyin Muhammed el Yemeni konuşmaya başladı.

BM’DE İSTİFA

BM’nin İnsan Hakları’ndan sorumlu yöneticisi Zeid Ra’ad el Hüseyin, ABD Başkanı’nı eleştirilerini yumuşatması konusunda baskı altında olduğunu söyledi ve istifa etti.

KAYNAK: Haber3

  Etiketler :
  Snack Jack
  POPÜLER FOTO GALERİLER
  SON DAKİKA HABERLERİ
  İLGİLİ HABERLER
  SON DAKİKA