SON DAKİKA

Kibris Gerçek
Kibriswebhaber

“Fırsatçı kesim vatandaşın cebine göz dikti”

“Fırsatçı kesim vatandaşın cebine göz dikti”
Bu haber 12 Ekim 2018 - 10:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Peş peşe yapılan zamlarla birlikte krizin daha da derinleştiği KKTC’de sendika temsilcileri halka seslenerek, “Sendikalar sahada, vatandaş nerede?” dedi. Sendika temsilcileri vatandaşa sokağa inme çağrısı yaptı.

Ekonomik krizin günden güne derinleştiği KKTC’de üst üste yapılan zamlar sonrası kış girişi son olarak tüp gaza da ciddi oranda zam yapılması vatandaşın ocağına adeta ateş düşürdü.

Ciddi tepkiye neden olan zamlar konusunda sendikalar halka çağrı yaparak, “Sendikalar sahada, vatandaş nerede?” diye sordu. Sendika temsilcileri vatandaşı sokağa inmeye davet etti.

KTAMS Başkanı Güven Bengihan: Dar gelirli nasıl geçinecek?

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, dövizdeki artış ve TL’nin değer kaybı ile birlikte vatandaşın alım gücünün sıfırlandığını belirterek, asgari ücretlinin açlık sınırının altının da altına terk edildiğine işaret etti.

“Tüp gaza yapılan zam vatandaşın ocağına incir ağacı dikti”

Tüp gazın zammın ardından 82 TL’ye çıkan fiyat ile asgari ve dar gelirlinin nasıl geçineceğini soran Bengihan, krizin mağdurunun yine vatandaş olduğunu dile getirdi. Faturanın vatandaşa kesilmeye çalışıldığını savunan Bengihan, kış girişi tüp gaza yapılan zammın vatandaşın ocağına incir ağacı diktiğine dikkat çekti.

Alım gücünün her geçen gün eridiğini anlatan Bengihan, hükümet edenlerin artık sosyal devlet ilkeleri içerisinde vatandaşın alım gücünü acilen iyileştirici çalışmalar yapması gerektiğini kaydetti.

“Fırsatçı kesim vatandaşın cebine göz dikti”

Bengihan, hükümetin aldığı ekonomik tedbirlerin de yeterli olmadığını ifade ederek, krizin faturasının emekçi kesime kesilmeye çalışılmasının asla kabul edilemez olduğunu vurguladı.

İşverenler ve birtakım fırsatçı kesimlerin halkın cebine göz diktiğini anlatan Bengihan, “Fırsatçı işadamları ve tüccarlar mevcut kriz durumunu fırsata çeviriyor. Denetim noktasında da devletin zafiyetleri var. Gerekli denetimlerin özellikle marketlerde yapılmaması nedeni ile zorunlu tüketim maddelerine devlet tarafından yapılan indirimleri fiyatlara yansıtmayarak tamamını karlarına aktarıyorlar. Fırsatçı kesimler vatandaşın cebinden parayı insafsızca karlarını daha da artırma adına alıyorlar” dedi.

“Fedakarlığı halk yaptı, bazı kesimler hükümet tarafından korundu”

Güven Bengihan, Yaşanan ekonomik kriz karşısında en büyük fedakarlığı gösterenin vatandaş olduğunu kaydetti. Bengihan, hükümet edenlerin çağrısı üzerine vatandaşın taşın altına elini değil, bütün bedenini koyduğunu vurgulayan Bengihan, buna rağmen fedakarlık konusunda toplumun bütününe adil davranılmadığını vurguladı. Bengihan, iş adamları ve bazı işverenlerin hükümet tarafından çıkarılan teşvik yasaları, aflar ve muafiyetlerle korunduğunu ve zenginliklerine zenginlik katarak bir kuruş kurumlar vergisi ödemediklerine de dikkat çekti.

“Dar gelirlinin maaşına da hayat pahalılığı yansıtılmalı”

Asgari ücretlinin açlık sınırının altında olduğunu ifade eden Bengihan, “Ülkede meydana gelen ekonomik krizden en çok etkilenen dar ve sabit gelirlilerdir. Yasa önerisi hazırladık ve buna göre özel sektör çalışanlarına, dar gelirlilere, sosyal yardım maaşı alanlara da hayat pahalılığı oranlarının yansıtılması çağrısı yaptık. Alım gücü ancak böyle korunabilir” diye konuştu.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil: Kriz daha da derinleşecek, zamlar bitmeyecek

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ise, KKTC’deki krizin en önemli etkeninin TL kullanımı oluğunu belirterek, mevcut krizin daha da patlak vereceğini ifade etti.

Zamların da temel nedeninin TL olduğunu dile getiren Elcil, bu değişmediği sürece zamların da durdurulamayacağını söyledi.

“Türkiye ekonomisi çöktü, dış borç ödenemiyor”

TL’nin söz sahibi olan Türkiye ekonomisinin de çöktüğüne dikkat çeken Elcil, dış borç tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu ve ödeme güçlüğü çektiğini söyledi. Elcil, son 3 yılda TL’nin yüzde 60 civarında devalüe olduğunu kaydetti.

KKTC’ye ithal edilen malların tümünün döviz üzerinden olduğunu anlatan Elcil, benzin, mazot ve daha birçok şeyin döviz ile ülkeye giriş yaptığına dikkat çekti. Ada’ya girişlerin döviz olması, TL’nin sürekli değer kaybetmesinin ürünlerin fiyatlarının yükselmesini de beraberinde getirdiğini kaydetti. Elcil, alım gücünün ise eridiğini söyledi.

“Zamları yaşamaya devam edeceğiz”

TL kullanımına devam edildiği sürece başa hangi hükümet gelirse gelsin krizlerin ve zamların önüne geçilemeyeceğini vurgulayan Elcil, “Biz bu ülkede bu zamları yaşamaya devam edeceğiz” dedi.

Kamu-Sen Başkanı Metin Atan: Vatandaşın mutfağına ateş düşürdüler

Kamu-Sen Başkanı Metin Atan da, son olarak tüp gaza yapılan zamla birlikte vatandaşın ocağına ateş düştüğünü ifade etti.

Sabit ve dar gelirliye size yaşama hakkı yok denildiğine işaret eden Atan, vatandaşı sokağa dökülmeye davet ederek, “Sendikalar sahada vatandaş nerede?” diye sordu.

Fiyat ve denetimler sorgulanmalı

Sendika olarak yapılan eylemlerle ilgili hükümet kanadından suçlandıklarını anlatan Atan, hükümet edenleri, önlem almak yerine dikensiz gül bahçesi istemekle suçladı. Atan, protestolarının akaryakıt, elektrik, benzin zamlarına olduğuna dikkat çekerek, market fiyatları ve denetimleri de eleştirdi.

“Tüp gaza gelen okkalı zam ile birlikte bardak taştı”

Tüp gaza gelen zammın bardağı taşıran son damla olduğunun da altını çizen Metin Atan, Bakanlar Kurulu’nun sessiz sedasız toplanarak, açıklama yapmamasını da eleştirdi. Atan, “Bakanlar Kurulu toplanarak sessiz sedasız zam kararı alıyor ve toplantı sonrası hiçbir açıklama yapılmıyor. Daha sonra medya yolu veya sosyal medya yolu ile biz bu zamları duyuyoruz.

Bu işler böyle olmaz” diye konuştu.

Vatandaşın zam kaldıracak hali takati kalmadı

Vatandaşın artık zamları kaldıracak gücü ve takati kalmadığını, hükümetin ise istifa etmesi gerektiğini dile getiren Metin Atan, “Vatandaş ezilmiş durumdadır. Yapamayan gidecek yapabilen gelecek. Hükümetin artık istifa etmesi gerekmektedir. Daha ne kadar zulüm çektirecekler bu halka?” diye sordu. Gelecek olan hükümetler konusunda da öngörüde bulunan Atan, “Gelecek olanlar yapabilecek mi onu da zaman gösterecek ama yapamayan kim olursa olsun istifa edecek yapabilen gelecek, istifa etmek de bir erdemdir” şeklinde konuştu.

“Elektrik zammı kalkmadı, ötelendi”

Elektrik zammının yapılmayacağı açıklamalarını da eleştiren Atan, zammın önlenmediği sadece ötelendiğini ifade etti. Atan, dövizden ve akaryakıttan dolayı peş peşe gelen zamlar konusunda hükümetin önlem almak zorunda olduğunu kaydetti.

“İnsanlar artık ne yiyip ne içecek ne pişirecek. Akıl var mantık var. İnsaf artık”

Tüp gazın 82 TL’ye çıktığını dile getiren Atan, “İnsanlar artık ne yiyip ne içecek ne pişirecek. Akıl var mantık var. İnsaf artık” dedi. Stokçuluk ve yağmacılığa da ateş püsküren Atan, hükümeti yeterli denetim yapmayarak önlem almamakla suçladı. Atan, “Tüp gaza gelecek olan zammın fiyat farkını hesaplayanlar tüpleri stokladı. Bunların artık acil denetimi yapılmalı.

Biz daha bunların bile önlemini alamıyoruz. Maaşları ödemek yetmiyor, sabit dar gelirli asgari ücretli yaşayamıyor” dedi.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
kibriswebhaber
SON DAKİKA
aaaaaaaaa