SON DAKİKA

Kibris Gerçek
Kibriswebhaber

‘Isıtılmış sigara’ kandırmacasında tütün yanmıyor ama nikotini aynı

‘Isıtılmış sigara’ kandırmacasında tütün yanmıyor ama nikotini aynı
Bu haber 24 Kasım 2018 - 16:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“ZARARI AZALTILMIŞ” DİYE BİR KANDIRMACA

Sigara endüstrisi de bu yeni ürünleri endüstri “zararı azaltılmış” şeklinde sınıflandırıyor ve tütünün yakılmadan ısıtılmasının daha az öldürücü olduğunu iddia ediyor. Görünümü sigaraya benzeyen ürün, kapsülündeki tütünü yakmadan 350 derecede ısıtıyor. Bu yüzden duman vermiyor. Ancak içen nikotini alıyor. Bu ürünün sağlığa zararı olmadığına dair herhangi bir kanıt ise bulunmuyor. Prof. Dr. Dağlı şunları söyledi:


“Nikotinin güvenli dozu bulunmadığından güvenli ‘yeni ürün’ de olmaz. Temel tıbbi ve etik yaklaşım, kesin olarak zararsız olduğu tarafsız bilim kurumları tarafından ispatlanana kadar, herhangi bir ürünün zararlı olabileceğinin kabul edilmesidir. Keza yeni ürünlerin zararsız olmadığı, ‘zararın azaltıldığı’ iddiasından da rahatlıkla anlaşılıyor. Zararı olan bir ürün daha az vergilendirilmemeli. Halka arz edilmemeli.”

BAĞIMLILIĞIN ESAS MADDESİ NİKOTİN

Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Başkanı Dr. Çağla Uyanusta da “sigara ve diğer tütün mamulleri” kategorisine girmediği iddia edilen ancak tütün türevi olan ve bağımlılığın esas maddesi nikotini içeren bu ürünlerle halk sağlığının tehdit altında olacağını söyledi. Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmeler gereği tedavisi gereken bir hastalık olan nikotin bağımlılığıyla ilgili önlemler almakla yükümlü olduğunu hatırlatan Dr. Uyanusta, “Tütün ve nikotinin güvenli dozu yok. Nikotin hangi dozda olursa olsun bağımlılık yapar. Nikotinin ısıtılarak veya yanarak alınması bağımlılık yapıcı etkisini ortadan kaldırmaz.

Halkımızın sağlığı için bu ürünlere vergi kolaylığı sağlanmamalı ve arzının önüne geçilmeli” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
kibriswebhaber
SON DAKİKA
aaaaaaaaa