SON DAKİKA

Kıbrıs Gerçek

Av. Seyhan Yıldırım Hız Kameraları Devletin ve Özel Bir Şirketin Gelir Kapısı Oldu

Av. Seyhan Yıldırım Hız Kameraları Devletin ve Özel Bir Şirketin Gelir Kapısı Oldu
Bu haber 22 Mayıs 2018 - 12:39 'de eklendi ve 740 views kez görüntülendi.

KKTC Anayasasına göre hiçbir  kesim, sınıf veya kişi suçtan menfaat elde edemez, ceza kesmenin amacı maddi menfaat sağlamak kesinlikle olamaz.

Sayıştayca yapılan tarafsız statistikler ortadadır, kamera sayısının artması sürat bağlantılı suçları ve kaza oranlarını düşürmedi,bu durumda bu ısrarın ve 130 adet kamera daha takmanın tek amacı kalır o da para kazanmak, batma durumuna gelmiş belediyelere eğer ceza belediye sınırlarında kesilmiş ise can simidi olacak kaynak aktarmak ,değilse bütçeye katkı; Devlet vergi alır ceza parasına sırtını yaslamaz.. Bir de bu cezalardan kar sağlayan özel şirketler var; Hız kameralarının kurulumu yap işlet devret sistemi ile yapılmaktadır.. kesilen her cezadan gelir elde eden kurulumu yapan şirketler var.. Bu yapılan doğru değildir. Devlet kameraları özel bir şirketten alıyor ve belli bir dönem kameraların parasının ödenmesi için kameralardan gelen cezadan şirket belli ödemeler alıyor sonra devlete kalıyor. Bakım ve masraf başlığı altında sonraki dönemde ise özel şirket yine kesilen cezalardan pay alıyor,

Ayrıca trafik cezalarının dağıtılması ile ilgili görevli şirketler de var onlar da suçtan direk gelir elde etmektedir . Dağıtamadıkları cezaları da polis üzerinden dağılıyor ve bu şirketin işini de sırası geldi mi polise yaptırmaktadırlar, bunlar KKTC anayasasına aykırıdır.. Suçu gelir kapısı olarak gören bir zihniyet, Cumhuriyet ve Demokrasilerde yer alamazlar..

Burada amaç devlet gelirlerini artırmaktır bu anlayış cezai adalete terstir… Kaldı ki ceza keserken kendine işviçreyi örnek almaya çalışan bir zihniyet yol inşaa ederken afrika ülkelerini örnek alamaz.. KKTC sosyal bir devlettir herkesin geliri gideri belirlidir ..vatandaşı tarafiği düzenliyoruz adı altında gelir kapısı görmek, bu geliri de bazı özel şirketlerle paylaşmak KKTC Anayasal prensiplerine ve Cumhuriyet devlet mantığına terstir..

    Snack Jack
    POPÜLER FOTO GALERİLER
    SON DAKİKA HABERLERİ
    İLGİLİ HABERLER
    SON DAKİKA