SON DAKİKA

Kıbrıs Gerçek

24 Nisan Annan Planı’nın Yıldönümü…

24 Nisan Annan Planı’nın Yıldönümü…
Bu haber 24 Nisan 2018 - 9:53 'de eklendi ve 91 views kez görüntülendi.

Adını, planı ortaya atan BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan’dan alır.

Plan, Kıbrıs adasının İngiliz üsleri bölgesi haricinde kalan kısımlarının bağımsız ve federal nitelikte bir devlet olacak şekilde birleştirilmesini öngörüyordu. Plan gereğince Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki bakanlıkların en az üçte biri Türklerden oluşacaktı. Devlet başkanlığı ve başbakanlık makamları 10 ayda bir Türkler ve Rumlar arasında el değişecekti.

24 Nisan 2004’de KKTC ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde yapılan referandumlar ile oylamaya sunulan plan, Türk tarafından % 64,91 oranında kabul gördüğü halde Rum oylarının % 75,38’i red şeklinde olduğundan hayata geçirilememiştir.

Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti

Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti (United Republic of Cyprus), Rum ve Türk oluşturucu (constituent) devletlerinin aralarında oluşturduğu federatif yapıya dayanarak kurulması öngörülen yeni devletin adıydı.

1 Temmuz 2008’de Kıbrıslı Türk lider Mehmet Ali Talat ile Kıbrıslı Rum lider Dimitris Hristofyas, tek egemenlik ve tek vatandaşlıkta anlaştıklarını belirtip kurulacak yeni devletin “Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti” olmasında uzlaştılar.

Bu devlet çatısı altında başlayacak olan müzakereler sonrası, başarılı olunursa, 1960’taki model artık kullanılmayacaktır, fakat Kıbrıs’ın her iki tarafı, Almanya Modeli ile yeniden birleşecektir.

    Snack Jack
    POPÜLER FOTO GALERİLER
    SON DAKİKA HABERLERİ
    İLGİLİ HABERLER
    SON DAKİKA