Kibris Gerçek

2022-2023 Adli yılı açılış sebebiyle Kıbrıs Türk Barolar birliği ve mahali barolar’ın basın açıklaması

2022-2023 Adli yılı açılış sebebiyle Kıbrıs Türk Barolar birliği ve mahali barolar’ın basın açıklaması
20 Eylül 2022 - 15:41

Yasama ve Yürütme:

——————————

 

Kıbrıs Türk Toplumunun KKTC Devletine olan inanç, aidiyet ve bağlılığın dibe vurduğu bir dönemin içerisinde olduğumuzu üzüntü ile gözlemlemekteyiz.

 

Ülke sorunlarının çözüm adresi olması gereken siyaset, kendi sorunlarını dahi çözemeyecek duruma düşmüş; dahası, sadece sorun ve hatta kaos üretir bir noktaya gelmiştir.

 

Son iki yıl zarfında aynı üç siyasi partinin oluşturduğu 8 hükümet kurulmuştur.

Ülke siyasetinin bu süre zarfında bakanlar kurulu oluşumu veya bakan değişikliklerinden başka bir gündemi neredeyse olmamıştır.

 

Böyle bir yapıdan, yönetim fonksiyonunu layiki ile yerine getirmesinin zaten beklenemeyeceği gerçeği bir yana; bir de bu duruma dış müdahalelerin yol açtığına ilişkin ortaya çıkan görüntü, toplumun rencide olmasına, değersiz hissetmesine, seçimlerden, demokrasiden, devlet çatısından ümidini kesmesine sebep olmaktadır. Bu müdahalenin doğrudan muhatabı olan seçilmişlerin ise, bu durumu kabullenmelerini, hazmetmelerini ve normalleştirmelerini ibret ve endişe ile izlemekteyiz.

 

Ülkede yıllardır ciddi bir şekilde muhaceret denetimi uygulanmamasının yol açtığı vahim sonuçlar, açıkça ortadadır. Yasal ve geçerli bir amacı olup olmadığı süzülmeden rahatça ülkeye giriş yapan veya yasal bir statüsü olmaksızın yıllarca ülkede kalan kişilerin karıştığı olaylar her geçen gün artmaktadır.

Bu denetimsizlik, ayrıca ülkedeki fiili nüfusun gem sayısal hem de nitelik olarak tespitini imkansız kılmaktadır.

Devletin ülkeye ancak yasal bir statü/amaçla giriş yapılmasını ve bu amaç/statüye uygun olarak ülkede bulunmasını sağlamak yönünde yıllardır gösterdiği umursamazlık, toplumun can ve mal güvenliğinden ciddi şekilde endişe etmesine; kriminal olayların gün ve  gün tırmanmasına; sosyal yapının kötü bir şekilde evrimesine sebep olmakta; Kıbrıs Türk Toplumu’nun huzurunu bozmaktadır.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.