Kibris Gerçek

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği ve HAKSEN, Kuğulu Park’ta toplanarak Meclis’e yürüdü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği ve HAKSEN, Kuğulu Park’ta toplanarak Meclis’e yürüdü
03 Aralık 2021 - 12:48

 

“DERDİMİZİ MECLİS DUVARLARINA ANLATMAYA GELDİK”

AYŞE AÇIKEL (FOTO)

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği ve HAKSEN, Kuğulu Park’ta toplanarak Meclise yürüdü.
Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği ve Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAKSEN), engellilerin yıllardır görmezden gelinen sorunlarına karşı Meclis önünde basın açıklaması yaptı.
Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Başkanı Günay Kibrit, yıllardır taleplerini anlatmalarına rağmen görmezden gelindiklerine dikkati çekti.
Yıllardır her hükümet döneminde, insan haklarından kaynaklı haklarını talep etmekten verilmesi yönünde rica etmekten, bakanlara dertlerini anlatmaktan yorulduklarını kaydeden Kibrit, “Bugün yine çeşitli açılışlarda, çeşitli etkinliklerde biblo gibi yanımızda durup fotoğraf çekilecekleri bir gün. Çarşaf çarşaf yanımızda olduklarını destek verdiklerini belirten beyanatlarını yayınlayacakları bir gün” dedi.

KİBRİT: “ENGELLİLERİMİZİN 364 GÜN YOK SAYILDIĞI GÜNÜN BAŞLANGICI”
Meclis önünde gerçekleşen eylemde konuşan KTOÖD Başkanı Günay Kibrit, 3 Aralık tarihinin çok önemli bir gün olduğuna işaret etti. Her yıl aynı tarihte yollara düşerek, çeşitli engelli sivil toplum örgütlerinin hiç eksilmeyen 15 maddelik isteklerini yetkililere sundukları gün olduğunu ifade eden Kibrit, “Gerçeğe bakıldığında engellilerimiz yarın, 364 gün göz ardı edildiği, fark edilmediği, yok sayıldığı günlerin başlangıcı olacaktır” şeklinde konuştu.

“16 YILDIR İSTİHDAM BEKLEYEN ARKADAŞLARIMIZ VAR”
Günay Kibrit 16 yıldır istihdam bekleyen arkadaşları olduğunu ifade ederek, eğitim bekleyen çocukların yasa olmadan el yordamı ile akranlarından ayrıştırılmış olarak eğitim beklediğini kaydetti. “Sağlık konusunda para yok bahanesi ile ilaç eksiklikleri, tıbbi malzeme eksiklikleri ile karşı karşıya kalacağı yine hep bir beklenti içerisinde olmaya devam edeceği günler başlayacak” ifadelerini kullanan Kibrit, herkes gibi toplumun her alnında şanslarının eşitlenmesini istediklerini dile getirdi.

“DERDİMİZİ MECLİS DUVARLARINA ANLATIYORUZ”
“Yeter artık, bizler haklarımızı lütfedeceğiniz bireyler değiliz” ifadelerini de kullanan Kibrit, yıllardır dertelerini anlatmaya çalıştıklarını ancak görmezden gelindiklerini kaydetti.
Kibrit, “Görmezden geldiğiniz hak taleplerimizi bu gün meclisimizin duvarlarına anlatıyoruz. Belki o duvarlar sizden daha duyarlı olup bizleri anlarlar diye de temenni ediyoruz” dedi.

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.