Kibris Gerçek

50 yaşındaki ‘Laz’ lakaplı Osman’ın dramı yürek burkuyor

50 yaşındaki ‘Laz’ lakaplı Osman’ın dramı yürek burkuyor
24 Aralık 2021 - 16:56

Penceresi olmayan kerpiç bir odada yaşamını sürdürmeye çalışan 50 yaşındaki ‘Laz’ lakaplı Osman’ın dramı yürek burkuyor

Başkentin göbeğinde büyük ‘UTANÇ’

Yokluk ve çaresizlik içinde yaşayan ‘Laz’ lakaplı Osman’ın dramı yürek burkuyor. Yıllardır imkansızlıklar içinde kimsenin haberi olmadan yarı aç yarı tok yaşamaya çalışan Osman, sokaklarda para dileniyor. Komşularının yardımını da çoğu zaman kabul etmeyen çaresiz adam yıkılmaya yüz tutmuş bir oda içinde kaderine terk edildi.
Harabe evde ne mutfak ne de tuvalet var. Su ve elektrikten de yoksun olan Osman banyo ve tuvalet ihtiyacını avluda gideriyor.


HALİNDEN MEMNUN GÖZÜKSE DE GÖZ GÖRE GÖRE YOK OLUYOR…
Yıllar önce yine kaldığı bölgede kaportacılık yaptığı öğrenilen ‘Laz’ lakaplı Osman komşularının verdiği bir tas çorbayı bazen kabul etse de çoğu zaman yük olmamak için geri çeviriyor. Bölgedekiler Osman isimli yardıma muhtaç vatandaşın kimseye rahatsızlık vermediğini ancak çoğu zaman evden ağlama sesleri geldiğini söyledi. Kerpiç oda yıkıldı yıkılıyor, penceresi olmayan odada iki tahta üzerine koyduğu kullanılmayacak durumda olan yorganla bu soğuk günlerde ısınmaya çalışan Osman, için bölgedekiler yetkililere seslendi.

“BU ADAMI GÖREN YOK MU?”
Osman Lefkoşa sokaklarında “1 lira” olarak tanınıyor. Önüne gelenden 1 Lira isteyen bu parayı ne yaptığı ise bilinmeyen Osman için tanıdıkları yardım çağrısında bulundu.
“Bu adamı gören yok mu?” ifadelerini kullanan bölgedekiler, Osman için çok üzülüyor. Sefalet içinde yaşayan adamın elinden tutması için yetkililere, Lefkoşa Türk Belediye’sine de seslenen bölge insanı, “Biz elimizden geleni yapmaya çalışsak ta imkanlar sınırlı. Osman’ın sağlığı da iyi değil. Yiyip içmiyor, çoğu zaman yemekleri döküyor. Banyo yapmıyor, kaldığı yer kesinlikle insani koşullar için hiç uygun değil. Tuvaleti yok, elektriği yok. Salgının yaşandığı bu dönemde de hayatından endişe ediyoruz. Bu adam Lefkoşa’nın göbeğinde ve gerçekten yetkililerin bu kadar sessiz kalması çok üzücü. En azından elinden tutulup kaldığı yer yıkılıp tadil edilsin ya da sıcak bir yer sağlansın, yoksa oda diğer kimsesizler gibi bir köşede göçüp gidecek.”Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.