Kibris Gerçek

55. Ulusal Diyabet Metabolizma ve Beslenme Hastalıkları Kongresi bugün yapıldı

55. Ulusal Diyabet Metabolizma ve Beslenme Hastalıkları Kongresi bugün yapıldı
25 Nisan 2019 - 19:26

Ulusal Diyabet Metabolizma ve Beslenme Hastalıkları Kongresinin 55.si bugün Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın katılımıyla Concorde Otel’de yapıldı.

Bu arada kongreye Hindistan’dan gelecek olan katılımcıların Rum tarafının girişimleri sonucu engellendiği bilgisini alan Akıncı, bu durumu daha önce de yaşadıklarını anımsattı.

Türkiye Diyabet Vakfı ile Türk Diyabet Cemiyeti işbirliğinde yer alan kongrede ilk konuşmayı yapan kongre başkanı Prof. Dr. Zeynep Oşar Siva, 55 yıldır aralıksız olarak söz konusu kongreyi düzenlediklerini anlatarak, karşılıklı bilgi ve deneyimin aktarılmasına olanak sağlayan kongrenin teknolojik gelişmelerin konuşulmasına da olanak sağladığını söyledi.

Türk Diyabet Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Hasan İlkova da bilimsel niteliği ön planda olan kongrenin önemine değindi.

Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz da 1400 civarında katılımın olduğu kongrenin Avrupa’nın en büyük diyabet kongresi olduğunu belirtti.

Prof. Yılmaz, kongreye Hindistan’dan gelecek olan katılımcıların Güney Rum kesiminin girişimi sonucu engellendiğini söyleyerek “Toplantının olmaması için mektup yazanlar bizi kendi ülkelerine davet etseydi yine oraya giderdik, bundan 20 yıl önce bir toplantı Güney Rum kesiminde oldu biz oraya gittik orada kaldık ve dostça ayrıldık bütün Avrupa bölgesinde de birlikte ortak çalışma yaptığımız arkadaşlarımız oldu” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da 2 yıl önce yine bu kongreye katıldığını anımsatarak, Prof. Dr. Temel Yılmaz hocanın Kıbrıs’ta diyabet hastalığının anlaşılmasında emeklerinin son derece değerli olduğunu söyledi.

“Bizde tahminlerin ötesinde diyabetik vakası var hemen hepimizin ailesinde var, ve normalin üstünde bir yüzdelik olduğunu anımsıyorum bütün bunları değerlendirdiğiniz zaman aslında bu işin Türkünün Rumunun olmaması gerekir . Bu işin milliyeti olmaması gerekir. Bu işin odağında insanın olması gerekir” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, Hindistan’dan kongreye gelecek olan katılımcıların engellendiğini belirtti ve bu bilginin kendilerini üzdüğünü kaydetti.

Rumların Yüksek komiserliğinin Hindistan’da girişimde bulunduğunu ve buraya bilim insanlarının gelişinin engellendiğini ifade eden Akıncı, halbuki bilimsel kongrenin sonuçlarından Rumların da yararlanabileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, benzer olayları daha önce de yaşadıklarını , ülkelerinden folklor için gelen çocukların Rum tarafından engellendiğini anımsatarak, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs’ta barış ve huzurun sağlanması için elinden geleni yaptığını anlattı.

Yürütülen görüşmelerin ve çözümün Rum tarafından engellendiğinin altını çizen Akıncı, kalıcı ve adil bir çözümden barıştan yana olduklarını yineledi. “Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta barış Cihan da barış” ilkesinden yola çıkarak bunun için canla başla çalışıyoruz” diyen Akıncı, bilimsel toplantının verimli geçmesini dileyerek konuşmasını tamamladı.

Kongre müzik dinletisi ile sürdü.

(BRT)Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.