Kibris Gerçek

6 yaşındaki çocuğu darbeden Sare ve Cevdet Konya aleyhinde karar açıklandı

6 yaşındaki çocuğu darbeden Sare ve Cevdet Konya aleyhinde karar açıklandı
04 Mart 2022 - 17:29

Darp ettikleri 6 yaşındaki çocuğun görüntülerini sosyal medyada paylaşan Sare ve Cevdet Konya aleyhinde karar açıklandı

DAYAKÇI ÜVEY ANNE VE SORUMSUZ BABA’YA HAPİS CEZASI

Çamlıbel köyünde Ocak ayında 6 yaşındaki erkek çocuğunu şımarıklık yaptığı gerekçesi ile darp eden üvey anne ve darp anını görüntüleyerek sosyal medyada paylaşan acımasız baba yargı önüne çıktı.
Davalarını hükümsüz tutuklu olarak Ocak ayından bu yana Merkezi Cezaevinde bekleyen Sare-Cevdet Konya çifti Girne Kaza Mahkemesi Yargıç Hazan Aksun huzurundaydı.

Konya çifti hakkındaki kararı açıklayan Yargıç Hazan Aksun, Modern Ceza İnfaz Sistemi’nin amaçları ile ilgili yasal mevzuatın bu suç için öngördüğü azami cezayı dikkate aldığını belirtti.
Aksun, 6 yaşındaki savunmasız bir çocuğu darp eden ve çocukta uzun süreli travmalar yaratan Sare Konya ve buna engel olmayan baba Cevdet Konya’yı 6’şar ay hapis cezasına mahkûm etti.

AKSUN ‘DARP’ SUÇLARINDA ARTIŞA DİKKATİ ÇEKTİ…
Sanık Sare ve Cevdet Konya’nın mahkûm olduğu dava konusuna dikkati çeken Yargıç Hazan Aksun, güvence altına alınan kişilerin vücut bütünlüğü haklarına saldırı teşkil eden suç türü olduğuna değindi. “Herkes vücut bütünlüğü hakkına sahiptir” ifadelerine dikkati çeken Aksun, mahkemelerin yıllık faaliyet raporlarında ‘Darp’ suçu gibi kişilerin bedensel bütünlüğüne ve kişi dokunulmazlığına karşı işlenen şiddet içeren en yaygın suç türlerinden biri olduğuna işaret etti.

AKSUN: “BU SUÇUN KABUL EDİLEBİLİR HİÇBİR YANI YOK”
İlgili davada darp fiiline maruz kalan çocuğun sanık Sare Konya’nın üvey, Cevdet Konya’nın ise öz oğlu olduğuna dikkati çeken Aksun, konu olay tarihinde, Sare Konya’nın üvey oğlu konumunda olan küçüğün yüzüne ve vücudunun muhtelif yerlerine tokat vurmak suretiyle darp ettiğini, Cevdet Konya’nın ise konu olay anlarını kendisine ait cep telefonu ile video kaydına almak suretiyle konu suçun işlenmesine iştirak ettiğini kaydetti.
Darp fiiline maruz kalan küçük 6 yaşında olup, anne ve babasının korumasına, himayesine, ilgili ve alakasına muhtaç konumda olan savunmasız denilebilecek yaşta olan bir kimse olduğuna vurgu yapan Hazan Aksun, “Aktarılan olgulardan görüleceği üzere konu olay gününde sanık Sare Konya, küçüğün yaramazlık yapmasına sinirlendiği gerekçesi ile küçüğün yüzüne ve muhtelif yerlerine tokat atmak sureti ile darp etmiştir. Hiçbir kimsenin özellikle bir annenin hangi gerekçe ile olursa olsun kendisine muhtaç konumda olan küçücük bir çocuğu sırf kendisini sinirlendirdiği gerekçesi ile konu fiillere maruz bırakmasının kabul edilebilir veya maruz görülebilir hiçbir yanı bulunmamaktadır.”

AKSUN: “ÖZ BABASI OLAYI ENGELLEMEK YERİNE PERVASIZCA YAPILANI VİDEOYA ALDI”
Sanık Cevdet Konya’nın çocuğun öz babası olduğuna dikkati çeken Yargıç Aksun, sanık Sare Konya tarafından küçüğe darp fiili gerçekleşirken baba konumunda olan Cevdet Konya’nın olayı engellemek yerine pervasızca çocuğa yapılan eylemleri video kaydına almayı tercih ettiğini kaydetti.
Aksun, “Sanık Cevdet Konya bir baba olarak karşısında darp fiillerine maruz kalan çocuğunu korumak yerine fiilinin devam etmesine müsade etmesinin ne anlaşılabilir ne de makul görülebilir herhangi bir gerekçesi yoktur” dedi.

ÇOCUĞUN SOSYAL GELİŞİMİNDE GERİLEME VAR…
Küçüğün 6 yaşında, gelişimi açısından önemli bir yaş aralığında olduğu ve özellikle bu yaşlarda yaşananların mağdurları üzerinde travmatik etkilerinde olabileceğine değinen Aksun, ibraz edilen tıbbı raporda küçüğün yapılan psikiyatrik muayenesinde, yaşadığı olaylara bağlı olarak ruh sağlığının olumsuz etkilendiği, sözel gelişim alanında gerilik yaşadığı, saldırgan davranışlar sergilediği ve sosyal gelişimin de gerilik tespit edildiğini belirtti.
Kararı okuyan Hazan Aksun, küçük çocuğun yaşamış olduğu
Ihmal ve fiziksel istismar olayları neticesinde gerek ruh sağlığında gerekse de gelişim anlamında olumsuz etkiler yaşamış ve sağlıklı bir gelişim süreci yaşayabilmesi için düzenli izlem ve tedaviye tabii tutulması önerildiğini söyledi.

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.