Kibris Gerçek

ABD’nin En Büyük Dolandırıcısı Bernie Madoff Cezaevinde Hayatını Kaybetti

ABD’nin En Büyük Dolandırıcısı Bernie Madoff Cezaevinde Hayatını Kaybetti
14 Nisan 2021 - 18:01

ABD’nin en büyük mali dolandırıcısı olarak kabul edilen Bernie Madoff’un cezaevinde hayatını kaybettiği açıklandı. Dünyanın en büyük ponzi saadet zinciri şebekesini kuran ve yaklaşık 17,5 milyar dolarlık vurgun yapan Bernie Madoff’un, 82 yaşında öldüğü açıklandı.

Bernie Madoff 82 yaşında hapishanede vefat etti. The Associated Press’in aktardığı kaynaklara göre, ABD’nin en büyük mali dolandırıcısı olarak kabul edilen Bernie Madoff Çarşamba sabahı doğal nedenlerden öldü.

Amerikan tarihindeki en üretken saadet zinciri dolandırıcısı ve on yıl boyunca 136 ülkede 37.000 kişiyi dolandırmıştı. Geçen Haziran ayında, böbrek hastalığından ötürü serbest bırakılmasını istenmişti. Ancak yargıç tarafından reddedilmişti.

KENDİNİ ÖLDÜRENLER OLDU

2008’de tutuklanmadan önce 64,8 milyar dolarlık soygun yaptı. Kurbanlarından bazıları her şeyini kaybetti ve Madoff yüzünden kendini öldürenler oldu.

Davasındaki yargıç, olayı tarihteki en korkunç mali suçlardan biri olarak nitelendirdi. Madoff’un oğullarından Mark tutuklanmasından iki yıl sonra Manhattan’daki dairesinde kendini astı ve diğeri Andrew 2014 yılında lenfomadan öldü.

Karısı Ruth, tutuklanmasının ardından Greenwich, Connecticut’a taşındı. Başlangıçta ev hapsine alındı. Madoff, 2009’da 150 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Madoff sadece finansörleri ve federal düzenleyicileri değil, aynı zamanda milyonlar kazanmaya söz verdiği zengin ve ünlüleri de dolandırdı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.