Kibris Gerçek

Ağır Ceza Mahkemelerinin yükü…

Ağır Ceza Mahkemelerinin yükü…
29 Haziran 2022 - 13:04

Ağır Ceza Mahkemelerinin yükü…

ÜLKENİN ‘SUÇ DOSYASI’
‘TECAVÜZ’
‘DARP’
‘UYUŞTURUCU’
‘SİLAHLI SOYGUN’
‘ADAM KAÇIRMA’

Yüksek Mahkeme Genel Sekreterliği tarafından hazırlanan faaliyet raporlarında 2019-2021 yılları arasında ‘Tecavüz’, ‘Uyuşturucu’, ‘Darp’, ‘Adam kaçırma’ ve ‘Ateşli silah’ suçlarına ilişkin incelenmesi gereken rakamlar ortaya çıktı.
Pandemi nedeniyle mahkemeler uzun bir süre etkilenirken, bu süreçte artan ‘kriminal’ olaylar davaları ikiye katladı.
Ağır Ceza Mahkemeleri Yeni Adli Yıla oldukça yoğun başladı ve yılı yoğun kapatacak.
Ülkede artan suç sayısı, kapasitesini yitiren Merkezi Cezaevi’ndeki tutuklu ve mahkûm sayısı ile destekliyor.

TOPLUMDA ÖFKE KONTROLÜ KALMADI… ŞİDDET ALDI BAŞINI GİDİYOR…
Ada genelinde hemen her gün işlenen ciddi suçlardan biri de ‘Vahim zarar’, ‘darp’ suçları. Geçmiş yıllara göre kişiye karşı vücut bütünlüğünü bozma suçlarındaki tırmanış Mahkeme Faaliyet Raporlarına yansıdı. Son 3 yılda Ağır Ceza Mahkemelerini meşgul eden suçlar arasında yer alan ‘Ağır yaralama’, ‘vahim zarar’, ‘ciddi darp’, ‘şiddet tehdidi’, ‘darp’, ‘hakiki bedensel incinme’ suçlarındaki artış ürkütücü.

TECAVÜZ SUÇLARI ÜRKÜTÜYOR…
Son yıllarda KKTC’de ciddi artış gösteren bir başka suç ‘Tecavüz’. Kararlarda “Tecavüz” suçunun yaygınlığı dikkate alınarak kamu menfaati için ibretlik cezalar verildi.
‘Cinsel tecavüz’, ‘ırza geçme’, ‘tabiat kurallarına aykırı cinsi münasebet’, ‘çocuğun cinsel istismarı’, ‘cinsel saldırı amaçlı alıkoyma’ ‘16 yaşından küçük çocuğa cinsel taciz’, ‘fuhuşa teşvik’ suçları son 3 yıl içinde patladı.
Ağır Ceza Mahkemeleri’nde 2019 yılında “Tecavüz” suçları 33 iken bu sayı 2020 yılında 38, 2021 yılında ise 36 dosya olarak kayıtlara geçti.

SİLAHLI SOYGUN, KASTİ HASAR, EV AÇMA SUÇLARI TAVAN YAPTI…
Ülkemizde son yıllarda polis bültenlerinde neredeyse her gün ‘Ev açma’, “Kasti hasar’ suçları yayımlanmakta. 2019-2021 yılları arasında
Silahlı soygun, soygun, ağır bir suç işlemek kastıyla binaya girmek,geceleyin ev açma, ev açma, dükkan açma, ambar açma, kasti hasar, mülke tecavüz suçları katlanarak arttı.
2019 yılında 105 olan dosya sayısı, 2020 yılında 92, 2021 yılında ise 83 oldu.

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.