Kibris Gerçek

Aksun artış gösteren uyuşturucu suçlarına dikkati çekti

Aksun artış gösteren uyuşturucu suçlarına dikkati çekti
18 Mart 2022 - 12:49

Ağır Ceza Mahkeme Başkanı Fadıl Aksun artış gösteren uyuşturucu suçlarına dikkati çekti:

“BİR ÜLKEYE UYUŞTURUCU SOKMAK MÜCADELEYE SEKTE VURMAKTIR”

Ülkeye ‘Öğrenci’ statüsünde giriş yapan ve Ekim ayında tasarrufunda 150 adet MDMA türü uyuşturucu madde ile yakalanan 22 yaşındaki Gambiya uyruklu Muhammed Lamin Jobe, aleyhindeki dava karara bağlandı.
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesinde ‘Uyuşturucu ithal ve tasarruf’ suçlarından yargılanan Jobe, 18 ay hapislik cezasına mahkûm oldu.
Başkanlığını Fadıl Aksun’un yaptığı, Kıdemli Yargıç Şerife Kâtip Kır ve Yargıç Murat Soytaç’ın oy birliği ile aldığı kararı Başkan Fadıl Aksun okudu.

AKSUN: “SIĞINDIKLARI GEREKÇELER SUÇU ÖRTEMEZ”
Başkan Fadıl Aksun, sanık Jobe’un ülkeye 2017 yılında ‘Öğrenci’ statüsünde giriş yaptığını, nişanlısını trafik kazasında kaybettikten sonra depresyona girdiğini kaydetti. Sanığın kullanımında ithal ettiği 150 adet MDMA türü uyuşturucu maddeyi şahsi kullanımı için getirdiğini öne sürdüğünü ancak bu suçların 15 yıla kadar hapislik cezası olduğuna vurgu yapan Aksun, uyuşturucu madde kullananların birçok gerekçeye sığındığını da özetledi. “Uyuşturucu kullanmazsam hayattan zevk almıyorum”, “Bana özgüven veriyor”, “Ne zaman istersem bırakabilirim” gerekçelerine sığındıklarını kaydeden Aksun, bunların suçu örtmediğini kaydetti.

5 AYDIR YARGILANMAYI BEKLİYOR…
Muhammed Lamin Jobe’un 5 aydır Merkezi Cezaevinde hükümsüz tutuklu olarak yargılanmayı beklediğini kaydeden Fadıl Aksun, sanığın bu süreçte cezaevinde covid-19 olduğunu da ifade etti.
Suçun ciddiyetine de vurgu yapan Aksun,” Bir ülkeye dışardan uyuşturucu sokmak, o ülkede uyuşturucu ile mücadeleye sekte vurmaktır” dedi.
Sanık aleyhine karar üretirken, cezaevi koşullarının yanı sıra ülkesinden uzakta dilini bilmediği bir ülkede cezasını çekeceğine de dikkati çeken Aksun, Muhammed Lamin Jobe 18 ay hapis cezasına mahkum ettiklerini açıkladı.

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.