Kibris Gerçek

Ali Koç, Dinamo Kiev maçında yapılan “Vladimir Putin” tezahüratı hakkında konuştu.

Ali Koç, Dinamo Kiev maçında yapılan “Vladimir Putin” tezahüratı hakkında konuştu.
30 Temmuz 2022 - 15:03

Son dakika: Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Dinamo Kiev maçında statta yapılan Putin tezahüratına ilişkin yaptığı açıklamada, “Ukrayna’dan özür dilemeyeceğiz. Ukrayna Büyükelçisi’nin hadsiz söylemleri sonrasında o bizden özür dilemeli.” ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe‘de gerçekleştirilen Yüksek Divan Kurulu toplantısında Başkan Ali Koç açıklamalarda bulundu. Koç, Dinamo Kiev maçında Ülker Stadı’nda yapılan Putin tezahüratı için Ukrayna’dan özür dilemeyeceklerini ifade etti.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Ukrayna’dan özür dilemeyeceğiz. Bunun sebebini de biraz sonra anlatacağım. Ukrayna Büyükelçisi’nin hadsiz söylemleri sonrasında o bizden özür dilemeli. Medyada her konumuza maydanoz olan rakip takım taraftarlarından etkilenmiş olmalısınız.” ifadelerini kullandı.

Ali Koç’un yaptığı açıklamanın tamamı şöyle:

20 saniyelik bir olaydan bahsediyoruz. Yakışıksız bir tezahürattı. Niye oldu o tepki? Maç daha başlamadan, Türkiye’de eskiden top oynayan bir kalecinin eski kulübünün simgesini yaparak tribünleri germesiyle başladı.

Golü atan da yaptı. Bariz bir tahrik var. Bu söylem yine de bize yakışmadı. Lucescu sonrasında yanına çağırdı ve oyuncusuna bağırdı, ona teşekkür etmek istiyorum.

Bir anlık öfkeyle bile olsa, bu tezahüratın yapılmasını uygunsuz buluyorum. Ama 115 yıllık şanlı tarihi, bir kısım taraftarın haklı tepkisi ama haksız söylemiyle yaftalayanları kınıyorum.

Fenerbahçe, Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşudur. Herkesin kafasını kuma gömdüğü konularda bile susmamıştır. Bizi savaş sempatizanı olarak göstermeye, siyasi duruşa dem vurmaya çalışanlara Fenerbahçe ağır gelir. Bunu kafanızın bir yerine yazın. Öfkeliyim, kimse Rusya’ya ses çıkarmamışken, ilk tepkiyi biz verdik. Bizi Shakhtar’a sorun. Yardım maçı yaptık. 15 günlük masraflarını biz karşıladık.”

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Futbol adil bir oyun. Dün Dinamo Kyiv daha güçlüydü. Fenerbahçe taraftarlarından, ülkemizi bombalayan Rus katil ve saldırgan lehine destek sözlerini duymak çok üzücüdür” demişti.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.