Kibris Gerçek

Asgari ücret belirlendi

Asgari ücret belirlendi
27 Temmuz 2022 - 16:59

SENDİKALAR MASAYI TERK ETTİ

ASGARİ ÜCRET NET 8600 TL OLARAK BELİRLENDİ

İtirazlarımızda genel anlamda oluşan hayat pahalılığını yani bu gün çalışanlara devletin  de yansıttığı yüzde 56.76’lık hayat pahalılığı oranında asgari ücreti de yansımasıdır. Hayat pahalılığı atış değildir insanın insanca yaşam sürdürebilmesi için bir hakkıdır. biz bunu defalarca söylüyoruz. değerlendirme nasıl oldu biliyor musunuz? bir devlet görevlisi tarafından itiraz sunuldu ve itirazı oyladılar. itirazlar buraya oylanmak için değil değerlendirilmek için geldi zaten saf çoğunluksun dedik tartışma çıktı. yasaya göre devletin açıkladığı verilere göre hareket etmek zorundayız her zamanki gibi yine bu masada itiraz değerlendirilmesi gerekirken Çalışma Bakanlığını da bir yönden tebrik ederim kendisini işverenleri çok güzel savunuyor ne kadar zor durumda olduklarını gerçekten çok güzel örnekler vererek söylüyor. Biz kimlerin gerçekten zor durumda olduğunu biliyoruz hangi sektörlerdir ödeyemeyecek olan özel sektörler zor durumda olan olanı tespit ettiler mi yoksa ödeyebilecek olanların da ödememesine vesile olup servetlerine servet mi katmaya çalışıyorlar? Bu ülkede 22 bin KKTC vatandaşının, 25 bin T.C. vatandaşının ve 13 bin de diğer ülkeden gelen vatandaşların bu ülkede sömürülüp çalışma bakanlığı kendi eli ile açlığa mahkum bırakıldığını farkında mı ?

Zamanında kaynakları doğru kullanmayıp seçim malzemesi yapıp ihtiyaçlıya ihtiyaçsıza bakmadan dağıtırsanız işte bu gün kendi elinizle kendi vatandaşınızı açlığa mahkum edersiniz o yüzden bu asgari ücretle bu hükümetin halkına vereceği bir şey yoktur ve hükümetin derhal istifa etmesi lazımdır.

emekçiler bunu not etsin emek düşmanlığı yaptılar.
metin arhun aşşağıda ne dedi?
efendim 7 bin yapılırken bizi dinlemediler 7 bin verdiler. işverenler biraz daha bizden para isteyecekler. bakın arkadaşlar işçi bulamayacaksınız yakında .siz sömürmeye alıştınız.
belirleyecekleri rakam kendi vicdanlarının yansımasıdır. kktc halkına laik gördüğü asgari ücrettir bu rakam

çoğunluğu hükümetin ve iş verenin olduğu bir tiyatro masası kurdular ve işçi kesimi de kendilerine dahil etmeye çalışıyorlar.
bir çalışma bakanının işveren gibi davranması kabul edilebilir birşey değil .

önümüzdeki dönemde asgari ücret yasasının birkaç yasanın değişmesi gerektiği noktasındaki tartışmalar yapıldı
karar aynen geçen asgari ücret toplantıdaki gibi 8600 kararlaştırıldı. bu günden itibaren asgari ücret olarak çıkmış bulunmaktadır.bu noktada şunu söylemek isterim biz devlet olarak işyeri teşvik komisyonu veriyoruz

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.