escort

Kibris Gerçek

Asya Bebeğin babası konuştu

Asya Bebeğin babası konuştu
27 Eylül 2021 - 16:16

Ankara’dan Lefkoşa’nın güneyindeki Makarios Hastanesi’ne getirilen SMA hastası Asya bebeğin babası Ozan Polatlı, bebeğin son durumuyla ilgili Kıbrıs Genç TV’ye açıklamalarda bulundu.

Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarının kendisiyle Cuma gününden bu yana iletişime geçtiğini, başlarda bu gelişmeye inanmadığını çünkü 8 aydır pek çok söz verildiğini ama hiçbirinin gerçekleşmediğini ifade eden baba Polatlı, devlet makamlarından gelen detaylı maillerin ardından söz konusu gelişmeye inandığını belirtti.

Polatlı, cuma akşamı, resmi makamlardan gönderilen elektronik postalarda, tedaviyi hangi doktorun üstleneceğinden, uçağın Ankara’ya varış saatine kadar pek çok ince detayın kendilerine bildirildiğini ifade etti.

ANASTASİADİS’E TEŞEKKÜR

Asya bebeğin yoğun bakıma alındığını ve tetkiklerin yapılmakta olduğunu belirten Polatlı, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis başta olmak üzere, kendisiyle iletişimi hiçbir şekilde koparmayan diğer Kıbrıslı Rumlara teşekkürlerini iletti.

“ARTIK YOLUN SONUNDA IŞIK GÖRÜNÜYOR”

Poaltlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“8 aydır bu işin içindeyiz. Her geçen gün, Asya’nın ölümüne doğru gidiyordu. Hiçbir anne baba bunu yaşamamalı. Sağlık herkesin hakkıdır. Bu süreçte bazı zorluklar yaşadık. Ama artık yolun sonunda ışık görünüyor.”

NE OLMUŞTU? 

Sabah saatlerinde, ambulans uçakla Türkiye’den Yunanistan’a, ardından da Larnaka Havaalanı’na getirilen Asya bebek ve ailesi, saat 12.00 sıralarında Güney’deki Makarios Hastanesi’ne ulaşmıştı.

Bir süredir ailesiyle birlikte Ankara’da bulunan ve “kas kaybı” tedavisini ücretsiz bir şekilde almak adına TC vatandaşı yapılan Asya bebek, ‘esas ilaç’ olarak bilinen Zolgensma ilacını almak ve “gen tedavisine” başlamak için, ülke geneline yayılan kampanyalardan 2.4 milyon Dolar’ın birikmesini bekliyordu.

Bu sırada, oluşan kamuoyu ve Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarıyla yapılan görüşmeler sonucunda, 24 Eylül günü Kıbrıs Rum Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas, Asya bebeğin tedavisi için gerekli gen tedavisinin yapılabilmesini sağlayacak ilacın siparşinin verildiğini, ilacı üreten şirketin ilacı teslim etmeye hazır olduğunu açıklamıştı.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.