escort

Kibris Gerçek

BAKANIN HABERİ YOK

BAKANIN HABERİ YOK
15 Haziran 2021 - 8:50

Muhalefet sordu Koral Çağman yanıtsız bıraktı!

İş Yasa’sında Toplu İş Sözleşmelerine ilişkin yeni bir düzenleme gündemde!

Tasarıyı açıklamak üzere Mecliste söz alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman, kazanılmış hakların toplu iş sözleşmesi yenilenmezse kaybedildiğine işaret ederek, yapılan düzenlemeyle yeni bir toplu iş sözleşmesi gündeme gelmezse eski kazanılmış hakların geçerli olmasının sağlanacağını kaydetti.

Kudret Özersay ile Tufan Erhürman sorusu üzerine İş Yasası’nda TİS atfının çıkarılması konusu gündem oldu.

Kudret Özersay, “İş yasasından TİS’in çıkarılması, bu atfın çıkmasının sebebi nedir?” sorusuna sorarken Tufan Erhürman “TİS’in süresi dolduğunda yenisi yürürlüğe girene kadar eskisi geçerlidir’ hükmü neden çıkıyor?” diye sordu.  

Çalışma Bakanı Koral Çağman “Eskisinin hükmü devam eder şeklinde düzelttik” dedi.

Çağman, Erhürman’ın devamla
“peki kaldırmak istediğiniz hüküm nedir okur musunuz?” şeklindeki kritik sorusunu ise yanıtsız bıraktı.  
Bakan Çağman, yaşanacak anlaşmazlıkların 60 gün içerisinde ele alınabilmesi yönünde bir değişikliğin de tasarı kapsamında olduğunu söyledi.

Çağman’ın konuşması sırasında yerinden söz alan bazı milletvekilleri, yapılan değişikliğin toplu iş sözleşmesinin İş Yasası’ndan neden çıkarıldığını sordu, Bakan Çağman da iş akitleri konusunda yapılan ilavelere işaret etti.
Yapılan değişikliğin çalışan haklarını geriye götüreceğini söyleyip, bu düzenlemeye neden ihtiyaç duyulduğunu sorgulayan milletvekilleri, esas amacın toplu iş sözleşmelerini ortadan kaldırmak olup olmadığını sorması üzerine, Çağman, emekçinin haklarını geriye götürecek bir duruşunun olmayacağını ifade etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.