Kibris Gerçek

Başbakan Üstel, yakıt krizinin hesabını sordu

Başbakan Üstel, yakıt krizinin hesabını sordu
26 Temmuz 2022 - 14:26

ÖZEL HABER
Ülkenin uzun süredir yaşadığı elektrik kesintileri ile ilgili yaşanan sıkıntılarla bağlantılı görülen Maliye Bakanı Sunat Atun’un bugün istifasını vereceği öğrenildi.
KIBRIS GERÇEK, 19 Temmuz tarihli manşetinde Başbakan Ünal Üstel’in Sunat Atun’u görevden alacağını kamuoyuna duyurmuştu.
Başbakan Ünal Üstel dün kamuoyuna duyurduğu kritik bir karar ile KIB-TEK’i Maliye Bakanlığı’ndan alıp Başbakanlığa bağladığını duyurdu.
Üstel, ülkede yaşanan kriz nedeniyle radikal bir karar alarak ülkenin karanlığa gömülmesinden sorumlu gördüğü kişiler hakkında gerekli soruşturmayı yapacağını beyan eden açıklamalarda bulunmuştu.

BAŞBAKAN YAKIT KRİZİNİN HESABINI SORDU…
Sunat Atun, ülkede yaşanan kesinti krizinin yanı sıra yakıtın azaldığını Başbakan Ünal Üstel’e bildirmeden, izin kullanarak Hacca gitmiş, vatandaş günlerce yaşanan kesintiler nedeniyle ciddi bir kriz yaşamıştı.
Başbakan Ünal Üstel, tüm olumsuzluklar yaşanırken, yaşatılan hiçbir şeyin üzerinin örtülmeyeceğine dair açıklamalarda bulunmuştu.

ATUN’UN KURMAYLARI DA GÖREVDEN ALINMIŞTI…
Atun’un Hacda olduğu dönem de Başbakan tarafından bizzat alınan karar ile Maliye Bakanlığı Bakanlık Müdürü Ersan Karataş ve Müsteşarı Cengiz Çoli 7 Temmuz tarihinde görevden almıştı. Üstel’in aldığı karar Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

ÜSTEL’İN DÜN YAPTIĞI AÇIKLAMA DİKKAT ÇEKMİŞTİ;
“DEVLETİ ZARARA UĞRATAN KİM VARSA HESABININ SORULMASI İÇİN ÇABA HARCAMAK BOYNUMUN BORCUDUR”
Başbakan Ünal Üstel, akaryakıt teminindeki problemlerden kaynaklı yaşanan elektrik kesintileriyle ilgili olarak, “Maalesef uzun süredir kötü yönetilen bir sürecin sonuçlarını yaşamaktayız” şeklinde yazılı açıklama yapmıştı.
Üstel yazılı açıklamasında, ‘’Daha önce de açıkladım. Bir taraftan ülkemizin enerji açığı yaşaması, diğer yandan da süreci bu noktaya getiren herkesin şeffaf bir şekilde sorgulanması için çalışacağım. Sayıştay Başkanlığı daha önce denetçi görevlendirdiğini açıklamıştı. Ben de Başbakanlık Denetleme Kuruluna gerekli süreci başlatmaları için talimat verdim.
Bilinmesini isterim ki, nihayetinde uluslararası ihale tamamlanacak ve daha ucuz taşıma ücretine ayrıca istikrarlı yakıt teminine kavuşacağız. Ama bu süreçte halkımıza yaşatılanların da üzerini örtmeyeceğiz. Bu arada son dönemde yaşananlarla ilgili ihmal varsa, hesabını sormak da Başbakan olarak görevimdir. İfadelerini kullanmıştı.

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.