Kibris Gerçek

Besim: “MRI cihazı nedeniyle birçok hasta özele sevk ediliyor”

Besim: “MRI cihazı nedeniyle birçok hasta özele sevk ediliyor”
02 Ağustos 2022 - 16:09

Özel HABER

Sağlık sisteminde göz göre göre yaşanan sıkıntılara Acil Servis ve diğer tüm hastane birimlerinde sivil 38 personelin geri çekilmesi le büyük bir sorun daha eklendi.

Eski Sağlık Bakanı Filiz Besim, en son Maliye Bakanlığından mayıs ayında ödeme alan Güvenlik Şirketinin personelini hastaneden geri çektiğini söyledi ve Sağlık Bakanlığını sert sözlerle eleştirdi.

Besim’in sözleri şöyle:
“En son mayıs sonu Maliye Bakanlığından ödeme alan Güvenlik Şirketi Acil Servislerden ve diğer tüm hastane birimlerinden güvenlik ve sivil 38 personelini geri çekme kararı aldı.
İhale yapamayan, iş yaptığı birçok ilaç ve ecza firmasını zarara uğratan bir Sağlık Bakanlığı ile karşı karşıyayız.
Diğer yandan da Lefkoşa’da bozuk olan iki adet MRI cihazı nedeniyle birçok hasta özele sevk ediliyor.
Hastanede Gastroenterolog yok. Son kalan Endokrin uzmanı da istifa etti. Acil Serviste, Kan Bankası’nda ve Psikiyatride ciddi hekim ve personel ihtiyacımız var. Bu eksik branşlarla ilgili sevkler kaçınılmazdır. Yani bir taraftan eksik cihaz ve personel nedeniyle milyonlarca lira özel hastanelere ödenirken diğer yandan Sağlık Bakanlığı ödemesi gereken hizmet alımlarını ödeyemiyor.
Bu konu elektrikte bize yaşatılanın aynısıdır.
Tıpkı diğer alanlarda olduğu gibi Sağlıkta da çok ivedi planlama ve programlamaya ihtiyaç vardır. Bu durum sürdürülebilir değildir.”Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.