Kibris Gerçek

Çaluda, 23 Ocak 2022 Erken Genel Seçim’le ilgili izledikleri yol haritasını anlattı

Çaluda, 23 Ocak 2022 Erken Genel Seçim’le ilgili izledikleri yol haritasını anlattı
24 Aralık 2021 - 17:49

Ulusal Birlik Partisi Milletvekili adayı Aytaç Çaluda, KIBRIS GERÇEK’i ziyaret etti, Lefke bölgesinin sorunlarına dikkati çekti:

“LEFKE KIRGIN,
HAK ETTİĞİ HİZMETİ ALMADI”

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili adayı Aytaç Çaluda, 23 Ocak 2022 Erken Genel Seçim’le ilgili izledikleri yol haritasını anlattı.
Özellikle Lefke bölgesinin sorunlarına dikkati çeken Çaluda, “Lefke halkı yurt ödevlerini yerine getiren insanlar, bu yüzden çok kırgın” dedi.
2017 yılında ‘İlçe’ olan Lefke’nin Cumhuriyet Meclisinde iki Milletvekili ve ilçe olduğuna dair bir tabelası olduğuna dikkati çeken Aytaç Çaluda, Lefke’nin ilçe olmadan önce daha çok ilgi gördüğünü, özellikle 4’lü hükümet döneminde hak ettiği noktada olmadığını öne sürdü.

ÇALUDA: “7 KİLOMETRELİK YOL 8 YILDIR BİTMEDİ “
UBP Milletvekili adayı Aytaç Çaluda, Lefke ilçesinin 8 yıldır bitmeyen yarım kalan 7 kilometrelik bir çift şerit yolu olduğunu anlattı. Lefke ilçesinin gelişmesi için en önemli faktörlerden biri olduğuna değinen Çaluda, ”Biz tekrar hükümete gelirsek bu yol bitimi için var gücümüzle çalışmış olacağız. Lefke’nin üniversitesi, üniversite nüfusu kadar birde nüfusu vardır. Lefke doğası giderek bozuluyor süratle imar planı o bölgeye uygulanmalı yeşil ve mavi kontrolsüz çarpık yapılaşma nedeniyle bu düzeni giderek bozuyor alt yapı da sorunları da getiriyor. Lefke bir deniz kentidir ve devlet binalarının da yönetimin Lefke içinde odaklanması gerekir.”

“İSTİKRARSIZ HÜKÜMETLER YÜZÜNDEN UNUTULAN BİR BÖLGE”
Lefke bölgesinde sorunların yumak halinde büyüdüğünü, Güney ve Kuzey’e karşılıklı geçişlerin olduğu bir kapı bulunduğunu söyleyen Aytaç Çaluda, esnafın bölgede kalkınabilmesi adına birtakım teşviklerin yapılması gerektiğini, vergiden muaf tutularak bir süre dükkân kiralarının devlet tarafından karşılanması gerektiğini ifade etti.
Lefke’nin en eski Türk kasabası da olduğuna vurgu yapan Çaluda, “Bölgenin doğal yapısına uygun yatırımlar yapılabilir. Restoranlar yapılabilir, istikrarsız hükümetler yüzünden Lefke unutulan bir bölge oldu” ifadelerini kullandı.

“LEFKE HALKI 3 YILDIR HUKUK HİZMETİNDEN YOKSUN. NÜFUSU 30 BİN POLİS MÜDÜRLÜĞÜ YOK”
Yurt ödevlerini her zaman yerine getiren Lefke halkının oldukça kırgın olduğunu da ifade eden Çaluda, Mahkemesi olan tek Türk bölgesi olan Lefke’de binaların tadil edilmesi amacı ile binanın Güzelyurt’ta küçük bir yere taşındığını Lefke halkının hukuk hizmetinden 3 yıldır yoksun bırakıldığını söyledi.
Bölgede nüfusun 30 binlerde olduğunu da kaydeden Aytaç Çaluda, bölgede Polis Müdürlüğü’nün olmadığını, 22 polisin görev yaptığı bir karakol olduğunu ifade etti.
Bölgede bulunan karakolda görev yapan polisinde moralinin bozuk olduğunu belirten Çaluda, “Polis yeterince hizmet veremiyor, nüfus kalabalık personel sayısı yetersiz. Çeşitli sayıda binlerce ülkeden öğrenci var ve güvenlik sorunu da teşkil ediyor” şeklinde konuştu.

CMC ALANI BÖLGEDE CİDDİ SORUN TEŞKİL EDİYOR…
Lefke’li gençlerin de çok ciddi sıkıntıları olduğuna işaret eden UBP Milletvekilli Aytaç Çaluda, işsizlikle beraber özellikle bölgede arazi sorunu yaşandığını dile getirdi. Gençlerin doğup büyüdüğü yerde arazi temin edemediğini Lefkoşa ve Girne’ye göç ettiğini kaydeden Çaluda, bölgenin bir diğer en büyük sorunun ise CMC olduğunu kaydetti.
Yarım asırdır bir sorun olduğunu belirten Çaluda, “Bu sorun ortadan kaldırılmadan, birçok yatırımda beklemek yanlış. 2 bin dönüm üzerinde kirli atılan CMC arazisi var kanser vakaları da bundan dolayı raporlarla belirlendi. Canla başla çalışan sivil toplum örgütlerimiz var, her şey yetki hükümetin elinde geçmişte arazinin ıslah edilmesi için birtakım girişimler yaptı.”

120 AİLE BALIKÇILIKLA GEÇİNİYOR. LİMAN EKONOMİYE KAZANDIRILMALI

Cengiz Topel Hastanesinin de gelişmesi için 60 yataklı bir projeleri olduğunu her branştan doktorun da olması gereken bir hastane olduğunu kaydeden Aytaç Çaluda, bölgedeki limanın da unutulmaması gerektiğini belirtti.
Limanın özellikle ekonomiye kazandırılması gerektiğinin önemine değinen Çaluda, balıkçı barınağına ihtiyaç olduğunu bölgede yaklaşık 120 ailenin balıkçılıkla geçimini sağladığını ifade etti.
Lefke halkının istediği yatırımların hayati yatırımlar olduğuna vurgu yapan Çaluda, modern bir balıkçı barınağı olması gerektiğini kaydetti.

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.