Kibris Gerçek

Covid-19 Pandemisi ikinci yılı

Covid-19 Pandemisi ikinci yılını geride bırakırken, KIBRIS GERÇEK perdenin arkasındaki isimsiz kahramanları kritik görev yerlerinde izledi

Covid-19 Pandemisi ikinci yılı
10 Mart 2022 - 17:34

Covid-19 Pandemisi ikinci yılını geride bırakırken, KIBRIS GERÇEK perdenin arkasındaki isimsiz kahramanları kritik görev yerlerinde izledi

PANDEMİNİN BEYAZ TULUMLU KAHRAMANLARI

KKTC’de ilk Covid-19 vakasının açıklanmasının üzerinden tam 2 yıl geçti. Bu süre içerisinde binlerce kişi bu hastalığa yakalandı, o günden bugüne 201 kişiyi kaybettik. Aylarca sevdiklerimize sarılamadık, bayramlarımız buruk geçti, çocuklar okullarına gidemedi. Bu duygular yaşanırken, savaşın perde gerisinde yüzlerce isimsiz kahraman tam iki yıldır pandemi ile mücadele ediyor.

Acil Durum Pandemi Hastanesi ilk kez kapılarını KIBRIS GERÇEK için açtı. Yoğun bakım servisinde mücadeleye devam eden doktor ve hemşirelerin yanında temizlik görevi yürüten emekçilerin de savaşı görülmeye değerdi.
Soğuk sıcak demeden sağlıklarını risk altında tutarak sevdiklerinden uzakta beyaz tulumlar, maskeler, eldivenler ve siperliklerle savaşan isimsiz kahramanlar o günden bugüne yaşadıklarını anlattı.

UÇANER: “ŞANSLI BİR ÜLKEYDİK İTALYA OLABİLİRDİK”
Acil Durum Pandemi Hastanesi Başhekimi Doktor Erol Uçaner, iki yıldır verdikleri mücadeleyi anlattı. Sağlık çalışanlarının büyük bir fedakarlıkla savaş verdiklerini dile getiren Doktor Erol Uçaner, KKTC’nin Covid-19 mücadelesinde şanslı bir toplum olduğunu, zamanında alınan önlemlerle büyük felaketlerden dönüldüğünü dile getirdi. Bilinmeyen bir hastalıkla yüzleştiklerini yine de mücadelede başarılı olduklarını dile getiren Doktor Uçaner, “Omicron varyantı binlere dayandığı süreçte zorlanmadık. Bu sayı Delta varyantı döneminde görülmüş olsaydı kayıp sayımız çok fazla olur İtalya’ya dönerdik, aylarca ülke kapanırdı” dedi.

YOĞUN BAKIM HEM TEDİRGİN ETTİ HEM GÜVEN VERDİ…
KIBRIS GERÇEK aylar önce insan kalabalığına şahit olan yüzlerce kişinin beklediği Acil Durum Hastanesine girdi. Gerekli tüm önlemler alınarak girilen hastanede yüzlerce hastanın hayatta kalmak için tutunduğu yoğun bakıma girdik. Açılan kapılar tedirgin etse de hastalara gereken ilgi ve özeni gösteren doktor ve hemşirelerin yanı sıra temizlik emekçilerinin gayreti görülmeye değerdi.

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.