Kibris Gerçek

Cumhuriyetçi Türk Partisi, Meclis önünde eylem düzenliyor

Sabah saatlerinde “Hükümete ve Müdahalelere Hayır” sloganıyla Ercan Yonca Kavşağı’ndan Lefkoşa’ya doğru yürüyüşe geçen 18 CTP milletvekili saat 15.30 sıralarında Kuğulu Park’a ulaştı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi, Meclis önünde eylem düzenliyor
18 Mayıs 2022 - 16:40

 Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), UBP-DP-YDP Koalisyon hükümetinin güven oylaması öncesinde Meclis önünde eylem düzenliyor.

Sabah saatlerinde “Hükümete ve Müdahalelere Hayır” sloganıyla Ercan Yonca Kavşağı’ndan Lefkoşa’ya doğru yürüyüşe geçen 18 CTP milletvekili saat 15.30 sıralarında Kuğulu Park’a ulaştı.

Kuğulu Park’ta toplanan eylemciler, sabah saatlerinde yürüyüş başlatan CTP’li milletvekillerini alkışlarla karşıladı.

Milletvekilleri daha sonra eylemciler birlikte Meclis önüne yürüdü.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Meclis önünde yaptığı açıklamada, “Bizim bu müdahaleleri kabul etmemiz mümkün değil” diyerek güven oylamasını “sözde” diye nitelendirdi ve “hayır” diyeceklerini söyledi.

Erhürman:
“ Erken seçimden beridir bu süreci yaşıyoruz. Ekonomik kriz, bir yandan öte yandan üretici bitti ama ülkede koltuk kavgaları yaşanıyor. Bu süreçlerin müdahaleler sonucu yaşandığı da itiraf ediliyor. Bizim bu müdahaleleri kabul etmemiz demokrasi açısından asla mümkün değildir.  Bunu biz de halkta kabul etmiyoruz.”
“Bunlara dur deme zamanı geldi”
“Bunlara dur deme yeter artık deme zamanı geldi. Bugün sözde güven oylaması yapılacak. Müdahalelerin mahsulü olan bu hükûmete biz hayır değeceğiz.  Bu hayır sadece muhalefette olduğumuz için değil, gayrı meşru ve müdahale mahsulü olduğu için veriyoruz.
“Sokak daha fazla Mecliste, Meclis daha fazla sokakta olacak”
“Hükûmete hayır, bu yönetim tarzına, halkın yoksullaşmasına, üretimden koparılmasına ayrıca da gençlerin ülkemizden göç etmesine hayır diyoruz. Bunu Mecliste de sokakta da söylüyoruz. Bugün ilk gün sokak daha fazla Mecliste, Meclis daha fazla sokakta olacak. Artık yeter. Demokrasiye kadar daha çok yürüyecek yolumuz var”

CTP’li milletvekilleri daha sonra Meclis binasına girerken, eylemcilerin Meclis önündeki eylemi sürüyor.

CTP’li milletvekilleri ve diğer eylemcilerin güven oylaması sonrasında Cumhurbaşkanlığına yürüyeceği de belirtildi.

ELÇİLİK ÖNÜNDE DE EYLEM

Bu arada Meclis dışındaki siyasi partilerden TDP, TKP Yeni Güçler, YKP ve BKP de TC Lefkoşa Büyükelçiliği önünde eylem yapıyor.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.