Kibris Gerçek

Denetimli Serbeslikten Faydalandı Ama Uslanmadı

Denetimli Serbeslikten Faydalandı Ama Uslanmadı
07 Aralık 2016 - 10:19

Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde Ekim ayında Denetimlik Serbestlik Yasası’ndan yararlanarak serbest bırakılan Muharrem Ünal, yine uyuşturucu ile yakalandı

Girne ve Lefkoşa’da üç ayrı uyuşturucu suçundan yargılanarak mahkûm edilen ancak Denetimli Serbestlik Yasası’ndan yararlanması amacı ile aleyhinde verilen mahkûmiyet kararı ertelenen Muharrem Ünal’ın idrar örneğinde uyuşturucu madde bulunması üzerine yeniden tutuklandı.

Zanlı dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılarak soruşturma amaçlı 3 gün tutukluluk emri alındı. Zanlı İnal, yasanın öngördüğü gibi 14 günde bir kan ve idrar örneği verilmesi şartını yerine getirirken, idrarında iki tür uyuşturucu madde bulundu.

Denetimli Serbestlik Yasası’na göre hakkındaki mahkûmiyet kararı ertelenen şahısların yeniden suç işlemesi halinde ikinci bir şansları olmuyor ve ertelenen mahkûmiyet kararı yürürlüğe giriyor.

Ekim ayında mahkemeden şans istedi

Kısa bir süre önce yürürlüğe giren Denetimli Serbestlik Yasası’ndan yararlanan zanlı İnal, kuralları hiçe sayınca yeniden tutuklandı. 31 Ekim tarihinde Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde, “uyuşturucu hap ve bonzai bulundurmak” suçlarından yargılanarak mahkûm edilen ve mahkemeden yasadan yararlanmayı talep edince aleyhinde verilen mahkûmiyet kararı ertelenen zanlının idrarında iki tür uyuşturucu madde bulundu.

İdrar örneklerinde iki tür uyuşturucu

Denetimli Serbestlik Kurulu’nun öngördüğü 14 günde bir kan ve idrar örneği vermesi istenen zanlının 11 -24 Kasım tarihlerinde Lefkoşa- Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne kan ve idrar örneği verdiği, yapılan analizde zanlının idrarında hem bonzai hem de hintkeneviri türü uyuşturucu bulunduğu belirtildi. Rapor sonuçlarının polise bildirilmesi üzerine zanlı gözaltına alınarak dün tutuklama talebi ile Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı.

3 gün tutukluluk alındı

Zanlıyı tutuklama talebi ile mahkemeye çıkaran polis, yasadan yararlanmak amacı ile hakkındaki mahkûmiyet kararı ertelenen zanlının idrar örneklerinde iki tür uyuşturucu madde bulunduğunu ve polis soruşturması başlatıldığını ifade etti.

Zanlının kullanmış olduğu uyuşturucu maddeleri nereden temin ettiğine dair soruşturma yapılacağını kaydeden polis, zanlının 3 gün süre ile tutuklu kalmasını talep etti.

Karar kaldığı yerden devam edecek

Denetimli Serbestlik Yasası’na göre hakkındaki mahkûmiyet kararı ertelenen şahısların yeniden suç işlemesi halinde ikinci bir şansları olmuyor ve ertelenen mahkûmiyet kararı yürürlüğe giriyor.

Ayrıca yasa, şahısların 15 günde bir belirlenen kurula kan ve idrar örneği vermesini, haftada bir gün polise giderek imza atılmasını ve uyuşturucunun zararları ile ilgili haftada 2 saat eğitim derslerine girmesini öngörüyor.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.