Kibris Gerçek

Engelliler Dayanışma Derneği başkanı Ömer Suay’dan acı itiraf

Engelliler Dayanışma Derneği başkanı Ömer Suay’dan acı itiraf
17 Haziran 2022 - 19:54

Engelliler Dayanışma Derneği başkanı Ömer Suay’dan acı itiraf:

“KATKILAR AZALDI,
İHTİYAÇLARIMIZ YÜZDE 300 İLE 400 ARASINDA ARTTI”

Ülkede yaşayan yüzlerce ‘engelli’ bireye yardım yapan birçok konuda öncü olan Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay, yaşadıkları sıkıntıları KIBRIS GERÇEK’e anlattı.
Resmi rakamlarda 5 bin 200 ‘engelli’ gösterildiğini ancak bu rakamın şişirildiğini kaydeden Ömer Suay, dernek olarak sürekli aktif ve sahada olduklarını gerçek rakamın 4 bin civarlarında olduğunu söyledi.
Ülkede yaşayan engelli bireylerin, temel anlamda çok sayıda birbirinden zor, gündelik hayatı etkileyecek problemlerin söz konusu olduğunu dile getiren Suay, “Bu sıkıntılarımız tek bir noktaya sığmaz. Bugün öz bakımını karşılamakta güçlük çeken insanımızın geldiği nokta içler acısı” dedi.

“İNSANIMIZIN YAŞADIĞI BİZİ DERİNDEN ÜZÜYOR”
Dernek Başkanı Ömer Suay, pandemi sonrası hem global hem de oluşan ekonomik kriz nedeniyle sosyal bir devlet olmamanın verdiği sıkıntılarla krizin çok derinden etkilendiğini kaydetti.
Her gün şahit oldukları olaylar nedeniyle gelinen noktanın içler acısı olduğunu dile getiren Suay, “Sosyal anlayış yeterliliğini tam olarak sağlayamadığımız için, öz bakım ihtiyaçları hasta bezi, tekerlekli sandalye, hasta yatağı gibi bireysel medikal ihtiyaçların karşılanması dahi günümüzde lüks oldu. Bugün yatağa bağımlı, ekonomik özgürlüğü olmayan ekonomik problemleri olan bez kullanan bir kişi, bu ihtiyacını karşılayamaması güçlük çekmesi ne kadar üzücü bir noktadır. Ekonomik problemin, sosyal devlet yetersizliğinin bizi getirdiği noktayı daha iyi algılayabiliriz. Sivil Toplum Örgütleri sosyal devlet anlayışı ile üstlendiğimiz misyon ve vizyonu yerine getirmeye çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın da bildiği üzere ihtiyaç sahibi insanlarımızın hem bireysel hem medikal her türlü gereksinimini sponsor ve gönüllerimizin desteği ile karşılamaya çalışıyoruz.”

DOST ELLERİ YARDIM BEKLEYENLERİN ÜZERİNDE…
Yaşanan ekonomik kriz nedeniyle yüzde elli yardımların azaldığını, yardım bekleyenlerin ihtiyaçlarının ise yüzde 300 ile 400 arasında arttığını ifade eden Ömer Suay, asla yardımlardan vazgeçmeyeceklerini, vatandaş ve gönüllü kişilerin katkıları ile dost ellerinin her zaman yardıma hazır olduğunu belirtti.
Suay, “Kıbrıs Vakıflar İdaresi, Türkiye Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma İş birliği Ofisi kurumların gönüllü vatandaşlarımızın ve sponsorların duyarlılığı ile bu süreci çözebiliyorduk. İki sene önce bir paket hasta bezi 40-50 TL arasında alıyorken bugün markaya göre 200 ile 250 TL bir paket hasta bezi alınabiliyor en temel ihtiyaç kişinin öz bakımıdır daha sonra diğer ihtiyaçları. Engelli bireylerin ihtiyaçlarını karşılaması zaten güçtü ekonominin getirdiği ilave zorluklardan dolayı insanlarımızın mağduriyeti vardır.”

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.