Kibris Gerçek

Erdoğan: Pandemi şartları bizi inanılmaz etkiliyor

Erdoğan: Pandemi şartları bizi inanılmaz etkiliyor
08 Ağustos 2022 - 17:47

DEVRİM DEMİR/ÖZEL HABER

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, uzun ve yorucu bir adli yılı çarpıcı rakamlarla kapattı.

253 dosyanın görüşülerek karara bağlandığı Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesinde 103 dava yeni adli yıla kaldı.

Başkanlığını Fadıl Aksun’un yaptığı, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Murat Soytaç’ın yıl boyunca baktığı onlarca davanın ilk üç sırasında 86 dosya ile ‘Uyuşturucu’, 35 dosya ile ‘Emanetçi tarafından sirkat” ve 15 ‘Vahim zarar’, 15 adet dosya ile de ‘Çocuk, kadın cinsel istismar’ suçları yer aldı.

Kapanış konuşmasında, Lefkoşa Polis Müdürü Ahmet Beşerler, 01 Ocak-08 Ağustos tarihleri arasında Lefkoşa genel durumu mahkeme heyeti huzurunda paylaştı.

BEŞERLER: “SUÇLARDA YÜZDE 38 ARTIŞ”
Lefkoşa Polis Müdürü Ahmet Beşerler, 2022 yılının 01 Ocak-08 Ağustos tarihleri arasında Lefkoşa’da 816 ‘Cürüm’ suçunun işlendiğini, 570 adetinin savcılık kanalı ile mahkemeye sevk edildiğinin, 246 dosyanın tahkikatının devam ettiğini belirtti.

Geçen yılın tarihlerine de dikkati çeken Beşerler, 591 ‘Cürüm’ suçu işlendiğini, 2021 yılında suçların yüzde 7 bu yılın ilk 8 ayında ise yüzde 38 artışa geçtiğine değindi.

ASKERİ YASAK BÖLGE SUÇLARINDA ARTIŞ…
Beşerler, 8 Ağustos tarih itibarı ile Lefkoşa Polis Karakol hücrelerinde 15 erkek, 4’ü kadın 19 tutuklu olduğunu, bunların 5’nin ‘İzinsiz ikamet’, 4 kişinin ‘Sirkat’, 3 kişinin ‘Askeri yasak bölge’, geriye kalanların ise çeşitli suçlardan tutuklu olduğunu söyledi.

Lefkoşa genelinde işlenen suçların başında ‘Askeri Yasak bölge’ suçunun geldiğini ifade eden Beşerler ikinci sırada ‘Mahkeme emrine riayetsizlik’ suçu işlendiğini belirtti.

MERKEZİ CZEAEVİ MÜDÜRÜ FATİH ERDOĞAN:
“PANDEMİ ŞARTLARI BİZİ İNANILMAZ ETKİLİYOR”
Kapanış konuşmasında hazır bulunan Merkezi Cezaevi Müdürü Fatih Erdoğan’da birtakım bilgileri paylaştı.

Erdoğan, Cezaevinin eski ve yeni şeklinde ikiye ayrıldığını mevcut olması gereken sayının 100 fazla üstünde olduğuna dikkati çekti.

Cezaevinde 225’i erkek, 10’nu kadın toplam 235 Ağır Cezalı olduğunu kaydeden Erdoğan, 123 erkek, 6’sı kadın hafif cezalı olduğunu kaydetti.

CEZAEVİNDE YABANCI UYRUKLU İSTİLASI…
Erdoğan, Merkezi Cezaevinde uyruk dağılımına da dikkati çekti. Cezaevinde KKTC uyruklu toplam mahkûm ve tutuklu sayısının 180 erkek ve 12 kadın olduğunu söyledi. Türkiye Cumhuriyeti tutuklu ve mahkûm sayısına da değinen Erdoğan, 158 erkek, 3 kadın, Türkiye Cumhuriyeti-KKTC vatandaşı 86 erkek, 3 kadın olduğunu belirtti. Yabancı uyruklu mahkûm ve tutuklu sayısına da dikkati çeken Fatih Erdoğan, Cezaevinde şuan 253’ü erkek, 27’si kadın olmak üzere yabancı uyruklu mahkum ve tutuklu olduğunu yekün de ise 677 erkek, 45 kadının cezaevinde beklediğini ifade etti.

Erdoğan, yeni ve eski cezaevinin kullanılmaya devam ettiğini kaydederek pandemi şartlarının inanılmaz zorladığını şuan da 80 mahkum ve tutuklunun pozitif olduğunu söyledi.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.