Kibris Gerçek

Erenay: Büyük yem tedarikçilerinin altında, hayvancıyı koruyarak satıyoruz”

Erenay: Büyük yem tedarikçilerinin altında, hayvancıyı koruyarak satıyoruz”
01 Aralık 2021 - 16:00

Kıbrıs Türkünün malı olan Binboğa işleyişini ve ülkede yaşanan ekonomik sıkıntıları KIBRIS GERÇEK’le paylaştı

Üç ayrı üretim tesisinden oluşan Karma Hayvan Yemi Harup Ürünü ve LP Gaz Üretim Pazarlama Kooperatifi (BİNBOĞA-YEM) Ltd. Binboğa Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Erenay, işleyişleri ile ilgili konuştu.
100’den fazla kişinin ekmek teknesi olan Binboğa’da çalışanların özlük hakları ve iyileştirilmesi ile ilgili sürekli çalışmalar mevcut. Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Erenay, Binboğa’nın bir kooperatif ve toplumun malı Kıbrıs Türkünün olduğunu söyledi.
Binboğa’nın üç ayrı tesisten oluştuğuna değinen Erenay, yem ve gaz fabrikasının Gönyeli ’de, harnup fabrikasının ise İskele ’de olduğunu belirtti.

ERENAY: “TEMEL MİSYONUMUZ PİYASAYI DENGELEMEK”
Binboğa’nın temel misyonunun piyasayı dengede tutmak olduğunu kaydeden Ozan Erenay, ülkede ‘gaz’ sektöründe 2 sektör daha olduğunu Koop-Gaz’ın KKTC’de toplam gaz satışının yüzde 30 piyasa payına sahip olduğuna değindi. Temel misyonlarının piyasayı dengede tutmak olduğuna işaret eden Erenay, “Özellikle pandemi döneminde Binboğa’nın önemi daha da ortaya çıkmıştır. Yaşanan ekonomik krizde Binboğa olmasaydı tüm vatandaşlarımız gaz fiyatlarının daha da artacağından dolayı hem hayvancı hem vatandaş büyük sıkıntı yaşayacaktı” dedi.

“HAYVANCIYI KORUYARAK SATIYORUZ”
Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Erenay, hayvancının ihtiyacı olan 30 farklı yem üreterek hayvancının talep ettiği yemleri üretip piyasaya sürdüklerini kaydetti. Binboğa’nın en büyük sıkıntısının ham maddeyi yurt dışından getirdiği için fiyatların döviz endeksli olduğuna işaret eden Erenay, “Döviz olarak aldığımız için fiyatları zaman zaman arttırmak zorunda kalıyoruz. Büyük yem tedarikçilerinin altında, hayvancıyı koruyarak satıyoruz” dedi.

100’DEN FAZLA KİŞİ EKMEK YİYOR…
Binboğa’ya son 3 yılda yapılan istihdam ile ilgili de bilgi veren Ozan Erenay, 5 işçi aldıklarını bunların ikisinin ‘engelli’ statüsünden 1 muhasebe elemanının sınavla alındığına değindi.
Binboğa’nın maddi durumunun sürdürülebilir yapıda olmasının çok önemli olduğuna işaret eden Eranay, “Binboğa, vazgeçilmez bir kuruluştur sosyal hakları olan Binboğa’nın varlığı 100’den fazla insanın haklarını aldığı bir yer. Personelimizin fazlası yem bölümünde çalışıyor. Personelin özlük haklarını iyileştirme yönünde her türlü çalışmayı yapıyoruz işimizde verimlilik esastır.”Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.