escort

Kibris Gerçek

Erhan Arıklı KIB-TEK’teki Akaryakıt Alımına Müdahale Edip İhaleyi İptal Ettirdi

Erhan Arıklı KIB-TEK’teki Akaryakıt Alımına Müdahale Edip İhaleyi İptal Ettirdi
13 Ocak 2021 - 16:42

Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı KIB-TEK’teki akaryakıt alımına müdahale ederek ihaleyi iptal ettirdi.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na akaryakıt alımıyla ilgili ihale konusunda aylık 100 ile 300 milyon liralık vurgun iddialarının gündemde olduğu bu süreçde ihalenin yapılmasının doğru olmayacağını söyleyerek Başbakan Ersan Saner ile konuşarak ihalenin iptalini gerçekleştirdi.

Arıklı, KIB-TEK’teki vurgun iddialarına açıklık getirerek şunları söyledi:

“Henüz bazı şeyleri açıklamak için erken, sadece akaryakıttaki kaçağı önlesek ülke ekonomisine ayda 100 milyon TL’lik bir kaynak sağlanacaktır.Bu konuda hertürlü girişim ve araştırmalartarafımızca yapılmaktadır. Konu ile alakalı bir başka durum ise kuruma alınan akaryakıtın kaliesi ile ilgilidir.Bu durumile sonuçlanmış bir meclis araştırması vardır.İhale şartlarında belirtilen kalitenin altında akaryakıt getiren şirket ceza ödemeye mahkum edildi. Ayrıca ihaleye katılmasının önüde kesildi.Şimdi bir başka aile şirketi ile ihaleye katılıyor… Tüm bu bilgiler ve iddialar tarafımızca araştırılmaktadır. Ayrıca akarkayakıt ihalesi’nde düzenleme yapılarak Uluslararasıolacak şekilde ihaleye çıkılması için çalışmışlar başlatılmıştır… Araştırmalarımızın sonuçları yakın zamanda basın ile paylaşılacaktır…”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.