Kibris Gerçek

Eski Ulaştırma Bakanı Atakan, ‘Mavi Girne’ isminin nereden geldiğini açıkladı

Eski Ulaştırma Bakanı Atakan, ‘Mavi Girne’ isminin nereden geldiğini açıkladı
22 Eylül 2022 - 17:35

Eski Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, ülkede yeni yapılacak havayoluna ‘Mavi Girne Havayolları’ isiminin verilmesiyle ilgili kişisel sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaparak, “Mavi Girne adı nereden türemiş ufak bir araştırma ile çözmek mümkün” ifadelerini kullandı.

Atakan, ‘Mavi Girne Havayolları’ isiminin Türkiye’de yakın zamanda hızlı bir şekilde tescillenen, AOC sertifkası alan MGA Mavi Gökyüzü isimli şirketten türediğini belirtti.

MGA Mavi Gökyüzü’nün KKTC’de de uçuş gerçekleştireceğini öne süren Atakan, “Hatta duruma göre mevcut 3 uçağından 1 tanesini de base edecek” dedi.

Atakan’ın sosyal medya paylaşımı şu şekilde;

“Mavi Girne adı nereden türemiş ufak bir araştırma ile çözmek mümkün..

Mavi Gök Airlines.. MGA..
Mavi Girne Airlines..

Anladığım kadarı ile Türkiye’de yakın zamanda hızlı bir şekilde tescillenen, AOC sertifkası alan MGA Mavi Gökyüzü ülkemize de uçuş gerçekleştirecek, hatta duruma göre mevcut 3 uçağından 1 tanesini de base edecek.
Rus orijinli Azur Air uçaklarını bünyesinde bulunduran MGA ağırlıklı olarak Rusya ile Antalya ve Alanya arasında uçuyor, uçacak.
Antalya veya Alanya touchdown opsiyonlu Rusya-Ercan uçuşları da mümkün.
Bu yapı ile MGA duyurulduğu gibi “Milli Havayolu” kategorisine girer mi, hayır üzgünüm ama girmez..

MGA kodu Mavi call sign ile uçuşu biz de Mavi Girne olarak göreceğiz..

Ülkemize yeni 2-3 hat eklenmiş olacak..

Takip edeceğiz..”Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.