escort

Kibris Gerçek

Faiz Sucuoğlu ; Bin 500 TL destek Nisan ve Mayıs ayları için

Faiz Sucuoğlu ; Bin 500 TL destek Nisan ve Mayıs ayları için
31 Mart 2020 - 10:40

CİDDİ SORU İŞARETLERİ VAR… Korona virüs salgını nedeniyle alınan sokağa çıkma yasağı neticesinde ekonomik olarak da etkilenen vatandaşın aklındaki sorulara cevap arayan HABERCİ, bu yanıtları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu’ndan aldı.

Ülkeyi etkisi altına alan ve sağlık endişeleri yanı sıra ekonomik endişelere de neden olan yeni tip corona virüs salgını nedeniyle Bakanlar Kurulu tarafından hazırlanan ‘Toplumsal Dayanışma için Birinci Ekonomik Tedbirler ve Destek Paketi’ çerçevesinde özel sektör çalışanlarına 2 ay süreyle bin 500 TL maaş desteği verileceği açıklandı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, özel sektör çalışanlarına maaş desteği olarak verilmesi planlanan bin 500 TL yardımının ne şekilde ve ne zaman ödeneceğini HABERCİ’ye açıkladı.

MART AYI İÇİN DESTEK YOK

Çoğu işverenin Mart ayı maaşlarını yarım olarak ödediğini ve yasa gereği geriye kalan meblağın 4’te 1’inin de işverenler tarafından verilmesi gerektiğine değinen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, özel sektör çalışanlarına Nisan ve Mayıs ayları için bin 500 TL’lik ödeme yapılacağının altını çizdi.

KURUL OLUŞTURULUYOR

Sucuoğlu, yapılacak katkılar için hangi kuruma, kim tarafından başvuru yapılacağı ve ödemelerin nasıl yapılacağına ilişkin kafalarda oluşan soruları yanıtlayarak, isim ve sektör vermek istemedikleri kapalı ve açık kurumlar olduğunu ifade ederek, oluşturulacak kurul tarafından gerekli değerlendirmelerin yapılacağını ifade etti.

Katkının kimlere verileceğini değerlendirmek üzere önümüzdeki hafta; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanılığı, Başbakanlık, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı adına 4 müsteşar, 2 işini iyi bilen teknokrat ve işverenlerden de görüş anlamında misafir olarak bir kişiden oluşacak bir kurul oluşturulacağını belirten Sucuoğlu, başvuran ve kurulun onay vereceği kişilerin 1500 TL’lik yardımdan faydalanabileceğini kaydetti.

“KİMSEYİ MAĞDUR ETMEMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Ödeneksiz izine çıkarılan ve işyeri kapatılan gerek vatandaş gerekse yabancı uyruklu çalışanların da çalışma hayatının sürdürülebilirliği açısından bin 500 TL maaş desteği verilerek işten durdurulmalarına engel olunacağını vurgulayan Bakan Sucuoğlu, Yerel İşgücü Fonu’ndan verilen teşviklerin ertelendiğini söyledi.

Bin 500 TL’lik yardımın Yerel İşgücü Fonu’ndan aktarılacağını sözlerine ekleyen Sucuoğlu, kimseyi mağdur etmemeye çalıştıklarını da vurguladı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.