SON DAKİKA

Kibris Gerçek

FAİZLER NEDEN HALA DÜŞMÜYOR?

FAİZLER NEDEN HALA DÜŞMÜYOR?
Bu haber 31 Ekim 2019 - 10:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye, kredi faiz oranlarını düşürürken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hala yıllık faiz oranlarının düşmemesine KKTC hükümetinin müdahale etmesi bekleniyor.
Bir dönem ekonomik sıkıntılarla boğuşan Türkiye, bir de bankaların faiz uygulamalarıyla bir darbe daha almış, ekonomik darboğaz yaşamıştı. Merkez Bankasının yaptığı faiz indirimi ile ferahlık yaşanırken, bunun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bankalarına yansımaması da vatandaşı sıkıntıya soktu. Ayrıca faizlerin yüksek olması, ticari yatırım yapanları da olumsuz yönde etkiliyor.
“HALA DAHA YAPILANDIRMA YOK”
Kredi faizlerinin KKTC bankalarında düşürülmemesi sıkıntı yaşanmasına sebep olurken, geçen sene yüksek faizli borçlanan insanlara bankaların hala daha yapılandırma yapmaması de sıkıntıyı daha da büyük boyutlara taşıyor. Türkiye bankaları yapılandırmaya uyarken, KKTC bankalarının uymaması dikkatlerden kaçmıyor.
VATANDAŞ HÜKÜMETTEN BEKLİYOR
Yerel bankadan borçlanan vatandaş, özellikle ticaretle uğraşanlar, bankaların bir adım atmamalarından şikayetçi. Ekonomik dar boğazdan çıkmak için çare arayan iş dünyası ve vatandaş, bankaların bu uygulamaları karşısında hem çaresiz, hem de isyan ediyor. İş dünyası faiz indirimi ve yapılandırma olması durumunda ekonominin canlanacağını, piyasaya hareketliliğin geleceğini ifade ederek hükümeti göreve çağırıyor ve hükümetin bu duruma bir an önce el atmasını bekliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA