Kibris Gerçek

Girne Antik Liman cinayetinde 23 yaşındaki Arif Gökçek suçlu bulundu

Girne Antik Liman cinayetinde 23 yaşındaki Arif Gökçek suçlu bulundu
27 Temmuz 2022 - 17:29

Girne Antik Liman’da 5 Aralık 2019 yılında meydana gelen cinayette Halil Karakız’ı öldürmekle suçlanan Arif Gökçek aleyhindeki davanın kararı bugün açıklandı.

DEVRİM DEMİR

Girne Ağır Ceza Mahkemesinde yaklaşık bir buçuk yıldır süren uzun soluklu duruşmada, Başkanlığını Melek Esendağlı’nın yaptığı, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Dilşah Karayel’in baktığı davada sanık Arif Gökçek suçlu bulundu.
Oy birliği ile alınan kararı açıklayan Mahkeme Başkanı Melek Esendağlı, olayın 2019 yılı Aralık ayında Girne Antik Limanda meydana geldiğini anımsattı. Sanık Arif Gökçek ile Halil Karakız’ın yakın arkadaş olduğunu ülkeye birlikte geldiklerini kaydeden Esendağlı, sanığın 2019 yılından bu yana hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevinde yargılanmayı beklediğini söyledi.
Uzun soluklu bir duruşma olduğunu, İddia Makamının ve savunma avukatının tanıklarının mahkemede dinletildiğini kaydeden Esendağlı, hayatını kaybeden Halil Karakız’ın başındaki yaranın ölüm öncesi oluştuğunun İddia Makamının tanıkları tarafından ispat edildiğine değindi.

ESENDAĞLI: “YARA TEK BAŞINA GERÇEKLEŞMEDİ”
Sanığın ifadelerine de değinen Başkan Melek Esendağlı, olayın 5 Aralık tarihinde yaşandığını, Karakız’ın cansız bedeninin ise 7 Aralık tarihinde Antik Limanda bulunduğunu kaydetti. Karakız’ın başında bulunan yaranın tek başına gerçekleşmediğini ifade eden Esendağlı, sanık Arif Gökçek’in tutuklandıktan sonra gönüllü ifade vererek itirafta bulunduğunu belirtti.

“ALKOLLÜYDÜK BEN ONU ATMASAYDIM O BENİ ATACAKTI”
Esendağlı, okuduğu kararda sanık Gökçek’in tutukluluk esnasında polise verdiği ifadenin bir kısmına da değindi. Sanığın 7 Aralık tarihinde polise verdiği gönüllü ifadesini okuyan Esendağlı, “Alkollüydüm, Halil içince kendini kaybetti. Sağa sola atar yaptı, müdahale edince üstüme saldırdı ben onu atmasaydım o beni atacaktı, yaşanan kargaşada denizde yüz üstü gördüm bende kaçtım.”

KARAKIZ BEYİN KANAMASI SONUCU HAYATINI KAYBETTİ…
Esendağlı, Karakız’ın başına aldığı darbe sonucu ‘beyin kanaması’ sonucu hayatını kaybettiğini sanık Gökçek’in ise ‘Adam öldürme’ suçundan suçlu bulunduğunu söyledi.
Sanığın iddialarının çelişkili olduğuna da vurgu yapan Esendağlı, sanığın alacağı cezada yaşını da dikkate aldıklarını belirtti.

“YASINI TUTUYORUM”
‘Adam öldürme’ suçunun toplumda infiale neden olan suçların başında geldiğini, bu suçlarda ömür boyu cezaların da verildiğini kaydeden Esendağlı, sanığın pişman olduğu yönünde ifade verdiğini vicdan azabı ile birlikte cezasını çektiğini kaydetti.
Sanığın savunmasında, “Yasını tutuyorum, cezamı çekeceğim çıkınca mezarına gideceğim” şeklinde olduğunu söyleyen Esendağlı Arif Gökçek’i 15 yıl hapse mahkûm ettiklerini ifade ederek oturumu kapattı.

AİLE SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ…
Kararın ardından dava sonucunu mahkeme dışında bekleyen Gökçek’in ailesi fenalık geçirdi. Acı feryatlarla yere yığılan anne çağrılan ambulansla Girne Akçiçek Hastanesine sevk edildi.

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.