Kibris Gerçek

Girneliler artan nüfusla beraber, trafikten ve inşaatlar nedeniyle betonlaşan şehirden şikayetçi

Girneliler artan nüfusla beraber, trafikten ve inşaatlar nedeniyle betonlaşan şehirden şikayetçi
17 Ağustos 2022 - 11:54

Girneliler trafikten ve artan inşaatlar nedeniyle betonlaşan şehirden dert yanarken, Girne Belediyesi sınırları içerisindeki Yukarı Girne Mahallesi’nde son yıllarda yaşanan yoğun yapılaşma ve nüfus artışı nedeniyle muhtarlık sayısını üçe çıkardı.

Yeni oluşturulan muhtarlıklarla Girne Belediyesi’ne ait muhtarlık sayısı 11’den 13’e çıkarıldı.

Girneliler artan nüfusla beraber, trafikten ve inşaatlar nedeniyle betonlaşan şehirden şikayetçi.

TOPLU TAŞIMA BEKLENTİSİ HER GEÇEN YIL ARTIYOR…
Son yıllarda ekonominin geriye gitmesi nedeniyle esnaf iş yapamadığı için dert yanarken, ekonomik sebeplerden ülkeden ayrılmak zorunda kalan ve tatil için de olsa ülkesine gelen Kıbrıslı Türkler özellikle Girne’nin trafiği ve plansız yapılaşmaya isyan ediyor.
Yıllar geçtikçe artan nüfusu ile trafiğinde ‘Durma’ noktasına geldiği Girne’de toplu taşıma beklentisi her geçen yıl artıyor.
Tüketiciler pahalılıktan ve alım gücünün düşmesinden, esnaf ise ekonominin gerilemesinden şikâyet ediyor.

YOĞUN NÜFUS NEDENİYLE MUHTARLIKLAR ÜÇE AYRILDI…
Bölge, Bakanlar Kurulu’ndan geçen kararla, Yukarı Girne Eski Türk Mahallesi Muhtarlığı, Yukarı Girne Değirmentaşı (Milopetres) Mahallesi Muhtarlığı, Yukarı Girne Çiftlikler Mahallesi Muhtarlığı olarak üçe ayrıldı.

YENİ MAHALLE HARİTALARI OLUŞTURLUDU…
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Yukarı Girne Mahallesi Muhtarlığının, son yıllarda bölgede artan bina ve nüfus nedeniyle hizmette zorlanması üzerine, konuyu Girne Kaymakamlığı ile 2020 yılı şubat ayında görüşmeye başladıklarını söyledi.

Pandemi öncesinde, Yukarı Girne Mahallesinin birkaç bölgeye ayrılması gerektiği için Kaymakamlıkla fikir birliğine varıldığını belirten Güngördü, Belediye teknik personelinin detaylı çalışması sonucu yeni mahalle haritaları oluşturulduğunu ifade etti.

GÜNGÖRDÜ: GİRNE BELEDİYE HUDUDUNDAKİ NÜFUSUN NE KADAR ARTTIĞININ DA ÖNEMLİ GÖSTERGESİDİR
Güngördü, Belediyede alınan meclis kararının ardından, İçişleri Bakanlığı aracılığı ile 3 Ağustos 2022 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı alınarak 5 Ağustos 2022 de Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğinin altını çizerek, “1974 sonrasında hızla büyüyen ve gelişen Yukarı Girne Mahallesi’nde muhtarlık sayıları artırılarak vatandaşın daha iyi hizmet alması amaçlanmıştır. Bu durum Girne Belediye hududundaki nüfusun ne kadar arttığının da önemli göstergesidir” dedi.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.