Kibris Gerçek

Gönyeli’de Sharqawi kardeşlerin ölümüyle ilgili dava karara bağlandı

Gönyeli’de Sharqawi kardeşlerin ölümüyle ilgili dava karara bağlandı
31 Ocak 2022 - 17:00

Gönyeli’de Sharqawi kardeşlerin ölümüyle ilgili yargılanan Khaled Sameer Omar aleyhindeki dava karara bağlandı

BİR BUÇUK YIL SONRA ‘BERAAT’ ETTİ

Gönyeli’de 2020 yılında arkadaşlarının evinde cansız bedenleri bulunan Ürdünlü 25 yaşındaki Mohammad Sabri İsmail Sharqawi ve 20 yaşındaki kardeşi Naser Sabri İsmail Sharqawi’nin ölümüyle ilgili yargılanan 25 yaşındaki üniversite öğrencisi Khaled Sameer Omar aleyhindeki dava karara bağlandı.
Davanın kararında sanık avukatı Ramadan Sanıvar’da hazır bulundu.
Bir buçuk yıldır hükümsüz tutuklu olarak yargılanmayı bekleyen Omar, ‘Ciddi tedbirsizlik, ağır ihmal teşkil etmeyecek şekilde ölüme sebebiyet’ verme suçundan ‘Beraat’ etti.
Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıç Temay Sağer huzurunda görüşülen davanın kararında olayın 4 Haziran 2020 tarihinde meydana geldiği anımsatıldı.

İLK KEZ BÖYLE BİR YARGILAMA YAPILDI…
Kararı okuyan Yargıç Temay Sağer, KKTC’de bu tarz bir sorgulamada ilk kez böyle bir yargılama yapıldığının altını çizdi. Sanık Omar’ın evinde iki kardeşin aldıkları birden fazla uyuşturucu içerikli haplar nedeniyle fenalaştıklarını ve öldüklerini kaydeden Sağer, bu davada 57 tanığın dinletildiğini mahkemeye 91 emare sunulduğunu kaydetti.

ŞAHADET YETERSİZ…
Kararı okuyan Yargıç Temay Sağer, olayın 2020 yılında meydana geldiğini, olayda sanığın iki kardeşin kötüleştiğini ve hayati tehlikleri olduğunu görüp biliyor olsaydı sanık Omar aleyhinde ‘Adam öldürme’ suçunun getirilmesi gerektiğine değindi.
Davanın bu nedenle ret edildiğini kaydeden Sağer, davanın şahadetinin yetersiz olduğunu ifade etti. İncelenen olgular ışığında sanığın kurtarma yükümlülüğünün sanıktan doğmadığına işaret eden Sağer, kendisinin uyur vaziyette iken müteveffaların kötüleştiğini ve öldüklerini, savcılık adına şahadet veren Adli Tıp uzmanı da müteveffaların uyur vaziyette iken kötüleşip, ses çıkaramadan vefat ettiklerini şahadetinde vurguladı.

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.