SON DAKİKA

Kibris Gerçek

Gözler Brüksel’de

Gözler Brüksel’de
Bu haber 10 Ekim 2019 - 9:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

15 yıldır askıda olan Doğrudan Ticaret Tüzüğü ile ilgili gözler bugün AP Başkanlık Divanı’ndan çıkacak karara çevrildi. Brüksel’de bulunan KKTC heyeti, tüzüğün gündemden düşmemesi için guruplar nezdinde görüşmelerini sürdürüyor.

1994 ABAD kararı sonrası AB’ye olan ihracatta yaşanan ciddi düşüşü telafi edeceği, ayrıca Kıbrıslı Türklerin daha verimli ve daha büyük ölçeklerde, AB standartlarında üretim yapmasına katkı sağlamasının önünü açması beklenen Doğrudan Ticaret Tüzüğü (DTT) ile ilgili gözler, bugün AP Başkanlık Divanı’nda yapılacak olan görüşmeye çevrildi.

Yılda bir kez toplanan ve gündemde olan yasa veya tüzüklerin gündemde kalıp kalmamasına ya da bir ileri adıma taşınmasına karar veren Avrupa Parlamentosu Başkanlık Divanı’ndan 15 yıldır askıda bekleyen Doğrudan Ticaret Tüzüğü ile ilgili nasıl bir karar çıkacağı merakla bekleniyor.

TÜZÜKLE EKONOMİDE STANDART…
Kıbrıs Türk toplumunun rekabet edebilirliğinin artmasına, adadaki iki toplum arasındaki ekonomik farklılığın azalmasına, dolayısıyla çözüm perspektifine hizmet edeceğine vurgu yapılan DTT ile ilgili geçtiğimiz haftalarda da Ticaret Odası Avrupa Parlamentosu’na bir mektup göndermişti. 2004 yılında AB Komisyonu tarafından Kıbrıs Türk toplumunun izolasyonuna son verilmesi ve Kıbrıs Türk ekonomisinin kalkınmasına katkı sağlaması için yapılan önemli bir öneri olduğuna dikkat çekilen mektupta, üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen, Kıbrıslı Türklerin AB ile tercihli ve doğrudan ticaret yapabileceği etkili bir enstrümanın hala hayata geçirilmemesinin kabul edilemez olduğu belirtilmişti.

Mektupta ayrıca, Kıbrıs Türk toplumunun Kıbrıs’ta kapsamlı çözüm ve AB standartlarına uyum konusunda ortaya koyduğu iradenin AB’den daha fazla karşılık görmesi gerektiği, bu kapsamda Kıbrıs Türk toplumunu çözüme ve AB’ye hazırlayacak kayda değer önlemler alınmasının elzem olduğu, Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün hayata geçirilmesinin bu amaca hizmet edecek önemli adımlardan biri olacağı ifade edilmişti.

GÖZLER BAŞKANLIK DİVANI’NDA
Avrupa Parlamentosu Başkanlık Divanı’nda bugün görüşülmesi beklenen DTT ile ilgili Brüksel’de CTP Milletvekili Fikri Toros’un da aralarında bulunduğu milletvekili heyetinin divanda tüzük ile ilgili çalışmaları aktarması ve anlatması bekleniyor.

GRUPLAR NEZDİNDE GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR
Doğrudan Ticaret Tüzüğü ile ilgili çalışmaların sürdüğü ve Avrupa Parlamentosu’nun tüzüğü gündemden düşürmemesi ve ileriye taşıması adına çalışmalarının devam ettiğini Haberci’ye söyleyen CTP Milletvekili Fikri Toros, Avrupa Parlamentosu’nda ilgili gruplar nezdinde görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.

TOROS: GÜNDEMDE KALIP, İLERLEMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ
CTP Milletvekili Fikri Toros, Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün geleceğinin tartışılacağı Başkanlık Divanı toplantısı öncesinde, tüzüğün gündemde kalması için çalışmaların sürdüğünün altını çizerek, “Yasal ve siyasi argümanlarımızla grupların görüşlerini etkilemeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Tüzük ile ilgili kararın ne yönde olacağı henüz netlik kazanmamışken, gözler bugün Avrupa Parlamentosu Başkanlık Divanı’ndan çıkacak karara çevrildi.

DİSİ tüzüğün gündemden çıkarılmasını istiyor
AB’nin Kuzey Kıbrıs’la Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün, yeni yasama yılının açılışı vesilesiyle Avrupa Parlamentosu’nda siyasi parti başkanları toplantısında bugün görüşülmesi beklenirken, Güney Kıbrıs’tan DİSİ konunun gündemden çıkarılması için harekete geçmişti.

AP’deki Sosyalistler ve Demokratlar Grubu, Kati Piri önderliğinde, tüzüğün görüşülmesini ve bir karar alınmasını isterken; AKEL ve Avrupa Birleşik Solu (GUE) tüzük meselesinin dondurulmasını istiyor. Avrupa Halk Partisi ise Kuzey Kıbrıs ile Doğrudan Ticaret Tüzüğü konusunun yeniden gündeme gelmemesini ve Komite gündeminden silinmesini, görüşülmemesini talep etmesi bekleniyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA