escort

Kibris Gerçek

Güney Kıbrıs’tan Türkiye’ye “sığınmacılar” suçlaması

Güney Kıbrıs’tan Türkiye’ye “sığınmacılar” suçlaması
28 Ekim 2021 - 16:52

“Yürüyerek Gelmiyorlar, İstanbul’dan Uçakla Geliyorlar”

Güney Kıbrıs, Türkiye’yi sığınmacıların Ada’ya geçişini engellememekle suçladı. İçişleri Bakanı, sığınmacılar için “Yürüyerek gelmiyorlar. İstanbul’dan uçakla geliyorlar” dedi.

AB içinde nüfusuna göre en yüksek sığınmacı oranına sahip olan Güney Kıbrıs, son dönemde artan sığınmacı geçişlerinden Türkiye’yi sorumlu tuttu.

Deutsche Welle’nin haberine göre AB üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti’nin İçişleri Bakanı Nikos Nuris, Rum medyasına yansıyan açıklamasında Türkiye’yi “çaresiz durumdaki insanların akınını engellememekle” suçlayarak “Bu insanlar Kıbrıs’a yürüyerek gelmiyor. İstanbul’dan uçakla Kuzey Kıbrıs’a, oradan Güney’e geliyorlar” dedi.

Rum basını, Güney Kıbrıs hükümet çevrelerinin, Türkiye’nin Kıbrıs’ta istikrarı bozmaya çalıştığı suçlamasını dile getirdiğini yazdı.

“Yüzde 85’i Türkiye-Kuzey Kıbrıs güzergahını kullanıyor”

Resmi verilere göre bu yılın başından beri Güney Kıbrıs’a toplam 10 bin 350 sığınmacı giriş yaparken bu sayı sadece Ekim ayında bin 700 olarak kaydedildi. Güney Kıbrıs’a varan sığınmacıların yüzde 85’lik bölümünün Türkiye-Kuzey Kıbrıs güzergahını kullandıkları belirtildi.

Özellikle bin 200 kişi kapasiteli Pumara kampının tamamen dolduğu ve yaklaşık 200 sığınmacının kamp dışındaki çadırlarda barınmak zorunda kaldığı belirtiliyor.

Rum basını, hükümetin Kuzey ile arasındaki dikenli tellerden oluşan 11 kilometrelik bariyeri uzatmayı planladığını da kaydetti.

Daha Önce de Frontex’e Başvurmuşlardı

Rum Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz Haziran ayında da  Türkiye üzerinden Rum kesimine ulaşan sığınmacıların önlenmesi için AB sınır koruma ajansı Frontex’in devreye girmesini talep etmişti.

Ankara’nın 2016 yılında AB ile imzaladığı mülteci mutabakatına Kıbrıs Cumhuriyeti’ni dahil etmediğini belirten bakanlık, doğrudan Suriye’den gelen ya da Türkiye ve Lübnan’dan Rum kesimine ulaşan sığınmacıların yarattığı yoğunluğun altından kalkılabilmesi için AB’den “tüm uygun mekanizmalarını faaliyete geçirmesi” talebiyle Frontex’e şikayette bulunmuştu.

Son 2 Yılda 4 Bine Yakın Suriyeli…

Kıbrıs Cumhuriyeti’ne son iki yılda Türkiye üzerinden geçen Suriyeli sayısı ise 3 bin 896. Bu sığınmacıların çoğunu, önce uçakla adanın Türk tarafına ulaşan, daha sonra da BM kontrolündeki kara sınırını aşarak Rum tarafına geçen Suriyeliler oluşturuyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.