Kibris Gerçek

“Haklarımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz”

“Haklarımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz”
02 Ağustos 2022 - 18:58

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO), Kıbrıs coğrafyasının ortak ürünü olan hellim/halloumi konusunda Rum Yönetimi‘nin tek başına hareket kararlar almasından hellim üreticilerinin duyduğu rahatsızlığı ifade etti.

KTSO tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Oda Başkanı Ali Kamacıoğlu’nun başkanlığında bir araya gelen hellim üreticileri, Güney Kıbrıs Tarım Bakanlığı, Ticaret ve Sanayi Odası, süt üreticileri ile imalatçıların tescilde değişiklik ile ilgili aldıkları tek taraflı kararları değerlendirdi.

KTSO’da yer alan toplantıda, hellim tescili konusunda yapılması gereken değişiklikleri Kıbrıslı Türk üreticilere ve yetkililerine danışmadan veya istişare etmeden tek taraflı olarak yapmasından duyulan rahatsızlık dile getirildi.

Toplantı sonrası üreticiler, hellimin ortak coğrafi ürün olduğunu, bu konuda atılacak her türlü adımın veya girişimin birlikte yapılması gerektiğini vurgulayarak, “Hellim konusunda Rum tarafıyla eşit hakka sahibiz. Bu hakkımızın gasp edilmesine izin vermemiz söz konusu değildir” dedi.Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.