Kibris Gerçek

“Hastanelerde her geçen gün daha da artan sorun var”

“Hastanelerde her geçen gün daha da artan sorun var”
03 Ağustos 2022 - 16:55

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki güvenlik şirketi, yaşanan ödeme sorunu nedeniyle personelini hastaneden çekme kararı almıştı, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB), hastanelerde güvenliğin sağlanmasını ve hizmetin aksamadan yürütülmesinde önemli bir yer tuttuğunu belirtti.

KTTB, hasta ve çalışan güvenliğinin sağlanması gerektiğini belirterek, sağlıkta şiddetin önlenmesinin, adli olayların önlenmesi açısından da önemli olduğu vurguladı.

KTTB tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Ülkemizin en büyük kamu hastanesi olan ve her gün binlerce hastaya hizmet veren Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde güvenlik hizmetinin özel bir şirketten hizmet alımı şeklinde yürütülmesi, güvenlik şirketi adına alınan kişilerin güvenlikte değil başka eksik hizmetlerde kullanılması ve hastanenin birçok noktasında güvenlik zafiyeti olması zaten bir sorunken son günlerde hizmet veren özel şirketin elemanlarını çekmesi ile hastanede güvenlik krizi yaşanmaktadır” denilen açıklamada, şöyle dendi:

“HASTANELERDE HER GEÇEN GÜN DAHA DA ARTAN SORUN VAR”

“Hastanelerde yıllardır çözümlenmeyen ve giderek artan talep ile her geçen gün daha da artan birçok sorun vardır. Güvenlik hizmetinin aksaklığı da bunlardan sadece birisidir. Örneğin onkoloji merkezi gibi ayaktan hasta giriş çıkışının en çok olduğu, 24 saat hizmet verilen bir yerde 6 yıldır hiçbir güvenlik görevlisi bulundurulmamıştır. Devlet kendi vermesi gereken hizmetleri özelden almakta, başka yerlere kaynak aktarabiliyorken hizmet verecek yeterli görevli istihdam etmeyerek halkın alacağı sağlık hizmetinin aksamasına neden olmaktadır.”Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.