Kibris Gerçek

Hep Aynı Yer

Hep Aynı Yer
05 Aralık 2016 - 10:15

Gönyeli Belediyesi Bulvarı’nda yol güvenliğinin yeterli olmayışı ve bu sebeple yaşanan trafik kazaları bölge esnafını isyan noktasına getirdi. Esnaf, “ölüm yolu” diye nitelediği ana yolun güvenli haline getirilmesi istedi

Hemen her gün ciddi kazaların meydana geldiği Gönyeli Belediyesi Bulvarı’nda faaliyet gösteren esnaf, yolda yeterli yol güvenliği olmadığından şikâyet etti. Caddede sık sık kazaların yaşandığına vurgu yapan esnaf, Şubat ayında Cuma Mağusalı’nın ölüm nedenine de dikkati çekerek, “yeterli yol güvenliğinin alınması için daha kaç Cuma ölecek?” diye isyan etti.

Yolun geniş olması nedeniyle, sürücülerin yolu üç şerit halinde kullandığına dikkati çeken esnaf, karşıdan gelen araca yol hakkı kalmadığını ve sürekli kazaların yaşandığına değindi.

Yaşanan kazalar ise an ve an iş yeri kamera kayıtlarına yansırken, bölgedeki esnaf fren sesinden korkuyor.

Trafiğin yoğun olduğu saatlerde caddede karşıdan karşıya geçmek mümkün olmazken, araçların süratli olması olası kazalara davetiye çıkarıyor.

 

Esnaf korku içinde

Havadis’e konuşan esnaf, sürekli kazaların meydana geldiği yola yetkililerin acil güvenlik alarak, kasis yapılması çağrısında bulundu. Gönyeli Belediyesi Bulvarında faaliyet gösteren dükkân sahiplerine müşterileri için ücretli veya ücretsiz park yeri yapılmamamsı ise ayrı bir sıkıntı.

Dükkânlara gelen müşteriler arabalarını yol kenarına park etmek zorunda kalınca, seyir halindeki araçlarda zor anlar yaşıyor.

 

Bölge esnafı ne dedi?

 

Emrah Eser: Bu caddede araçlar çok süratli ve sürekli trafik kazası yaşanıyor. Şubat ayında meydana gelen ölümlü motor kazasının ardından, bölgedeki esnaflar kasis yapılması için imza topladık. Belediyeye imzaları götürdük, karayollarının ilgilendiğini açıklayarak bizi yönlendirdiler. Karayollarına gittik, kimse ilgilenmedi, kasis yapılması için yeterli bütçe olmadığını söylediler. Biz esnaf olarak herkesin can güvenliği için acil kasis istiyoruz.

Cuma Çeker: Caddeye bir iki kasis şart ne yazık. Sürekli kazalar meydana geliyor ben aylar önce bu yolda dükkânımın önünde arkadaşımın ölümüne şahit oldum. Suçlu aramak yerine, önlem almak daha mantıklı. Bölgede üç buçuk senedir esnaflık yapıyorum, dükkânımın önünde kocaman bir çukur var ve yüzlerce araç her gün içine düşüyor. Önlem alan ise ne yazık yok, çevre düzenlemesi çok kötü. Park yeri olmadığı için insanlar mecbur yol kenarına park ediyor.

Erkan Eser: Her gün bu yolda kaza görmekten usandık. Cuma mağuslaı’nın kazasından sonra, psikolojim bozuldu gözümüzün önünde yaşandı ve 6 gün yemek yemedim. Her gün fren sesi duymaktan artık korkuyoruz, yetkililerden rica ediyoruz artık bölgeye kasis istiyoruz.

Fatoş Kuşunoğlu: Motor kazası bölgedeki esnafın psikolojisi bozuldu. Sürekli kaza oluyor, ve artık bir önlem alınmasını yürekten istiyoruz. Fren sesinden korkuyoruz, sabah ve akşam trafiğinde sürücüler yolu 4-5 şeritli yol yaparak kullanıyor. Karşıdan karşıya geçmek ise mucize, park yeri yok müşterilerimiz araçlarını yol içine park ediyor. Yola kasis istiyoruz.

Serdar Eser: Özellikle sabah saatlerinde trafik hem yoğun oluyor hem de araçlar süratli gidiyor. Bu sebepten dolayı kazalarda oluyor. Yetkililerden caddeye kasis yapılmasını talep ediyoruz.

Samiye İnanmaz: Hemen her gün kaza görüyoruz ve can güvenliği yok buradaki dükkânlarında. Cuma Mağusalı’yı gözümüzün önünde öldü, imza topladık başka birileri ölmesin artık canlar yanmasın diye herkes başından attı.

Kimse kasis yapılması için çare üretmiyor, sürücüler yolu anayol gibi kullanılıyor, çok süratli arabalar. Korkudan dükkân önüne çıkmıyoruzSitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.