Kibris Gerçek

Hükümet kurma çalışmaları için düğmeye basıldı

Hükümet kurma çalışmaları için düğmeye basıldı
26 Ocak 2022 - 16:57

Parti Başkanları Cumhurbaşkanı ile görüştü

HÜKÜMETE ORTAK ARANIYOR

Milletvekilliği seçimlerinin tamamlanması ile hükümet kurma çalışmaları için düğmeye basıldı. Cumhuriyetçi Türk Partisi, Ulusal Birlik Partisi, Demokrat Parti, Halkın Partisi ve Yeniden Doğuş Partisi dün belli aralıklarla Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüşme yaptı.
Parti Başkanları, Tatar’ın hükümeti kurma görevini Başbakan Faiz Sucuoğlu’na verilmesi görüşünü de sundu.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüştükten sonra basın açıklaması yapan Başbakan Faiz Sucuoğlu, hükümet kurma görevinin verilmesi halinde 10 günlük süreci boş geçirmeyeceğini ifade ederek, gayri resmi olarak da parti başkanları ile görüşmelere başladıklarını kaydetti.

BAŞBAKAN FAİZ SUCUOĞLU:
“10 AYLIK DEĞİL, 5 YILLIK HÜKÜMET HEDEFLİYORUZ”
Başbakan Faiz Sucuoğlu, Tatar ile görüşme sonrası basına yaptığı açıklamada hükümetin UBP önderliğinde kurulacağının öngörüldüğünü kaydetti. Hükümet kurma görevinin kendisine verilmesi halinde 10 günlük süreci çok iyi değerlendireceklerinin de altını çizen Sucuoğlu, “Herhangi bir partiye odaklanmadık. Dünya görüşleri ve Kıbrıs konusunda farklı görüşlere sahip olabiliriz. Politika çözüm gerektirir. Durum değerlendirmesi yapacağız. İstikrar şart. 10 aylık değil, 5 yıllık bir hükümeti hedefliyoruz. Seçilme gailesi olmadan radikal kararları almak ve ekonomi konusunda ilerlemek için hareket edeceğiz. Başbakan olup 8-10 bakanlık alma niyetiyle hareket etmeyeceğiz. İş ola değil, iş yapmak için hükümet kuracağız” ifadelerini kullandı.

CTP GENEL BAŞKANI TUFAN ERHÜRMAN:
“HÜKÜMET KURMA ÇALIŞMALARI HIZLI BİR ŞEKİLDE TAMAMLANMALI”
Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın hükümet kurma görevini UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu’na vermesi gerektiğini söyledi.
Tatar’ın Başsavcılıktan görüş alarak sistemi çalıştıracağına dair düşüncesini paylaşan Erhürman, “Ülke ciddi krizin içerisindedir. Hükümet kurma çalışmaları hızlı şekilde tamamlanmalı” dedi.

DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI FİKRİ ATAOĞLU:
“GÖREV DÜŞERSE, SORUMLULUK BİLİNCİYLE HAREKET EDECEĞİZ”
Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, seçim sonuçlarını Cumhurbaşkanı ile değerlendirdiklerini kendilerine herhangi bir görev düşmesi halinde sorumluluk bilinciyle hareket edeceklerini kaydetti. DP Genel Başkanı Ataoğlu, “Seçim sonrası çok fazla gecikme olmadan, sonuçları değerlendirme şansını bulduk. Önümüzdeki süreçte, manifestoda yer alanları hayata geçmesiyle ilgili kısa sürede hükümetin oluşması, sıkıntıların giderilmesini yorumladık.”

YENİDEN DOĞUŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANI ERHAN ARIKLI:
“ÖNÜMÜZDE ÜÇLÜ BİR HÜKÜMET GÖRÜNÜYOR”
Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada “Önümüzde üçlü bir hükümet gözüküyor. İkili hükümetin sayısının 27 olması radikal kararların alınmasında sorun olabilir. Bu nedenle bize de teklif gelmesi durumunda hükümete girmeyi düşünebiliriz” dedi.

HALKIN PARTİSİ GENEL BAŞKANI KUDRET ÖZERSAY:
“YETKİLİ KURULLARLA DEĞERLENDİRDİKTEN SONRA HÜKÜMET İÇERİSİNDE YER ALIP, YER ALMAYACAĞIMIZA KARAR VERECEĞİZ”

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, hükümette yer alıp almayacaklarına yetkili kurullarda yapacakları değerlendirme sonrası karar vereceklerini dile getirdi.
Özersay, “Cumhurbaşkanı daveti olarak ziyarete geldik, yeni siyasi durumla ilgili görüş alışverişinde bulunduk. Herhangi bir pozisyon ortaya koyma şeklinde değil, şunu yaparız, bunu yapmayız şeklinde değil, fikir alışverişinde bulunduk. Yetkili kurullarla değerlendirdikten sonra hükümet içerisinde yer alıp, yer almayacağımıza karar vereceğiz.”

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.