Kibris Gerçek

HÜR-İŞ başkanı Ahmet Serdaroğlu’ndan asgari ücret değerlendirmesi

HÜR-İŞ başkanı Ahmet Serdaroğlu’ndan asgari ücret değerlendirmesi
16 Temmuz 2022 - 13:53

Asgari ücret ve kamu çalışanlarının arasında tartışmaların başladığı maaş artışı ile ilgili HÜR-İŞ Başkanı Ahmet Serdaroğlu, KIBRIS GERÇEK’e konuştu.

Serdaroğlu, tartışmaların tek sorumlusunun hükümet olduğunu belirterek “KKTC İstatistik Kurumunun açıklamış olduğu hayat pahalılığını dikkate alıp yüzde 56,76 oranındaki artışı asgari ücrete yapmış olsaydı bu öfke az da olsa dinerdi” dedi.
Başbakan Ünal Üstel’in yaptığı açıklamayı da anımsatan Serdaroğlu, çok alana az, az alana çok artış söylemini dile getirerek, “Hükümet bununla ilgili önlem alabilirdi. Başbakanın açıklaması sonrası elbette ki asgari ücret beklentileri yönünde daha yüksek artış olacağı beklentisi vardı” şeklinde konuştu.

SERDAROĞLU: “İTİRAZ YAPTIK HÜKÜMET BUNLARA SESSİZ KALMAMALI”
Serdaroğlu, asgari ücreti belirlerken hükümetin 3 ay geriye giderek Mart ayı hayat pahalılığı üzerinden hesap yaptığını ve işverenle birlikte yüzde 41 artışın asla kabul edilebilir olmadığını söyledi. Hükümetin üzerine düşeni yapmak zorunda olduğunu ifade eden Serdaroğlu, devletin ihtiyaçlı ve ihtiyacı olmayanı ayırt edemediğini kaydetti.

Özel ve kamu çalışanının birlik olma zamanı olduğunu da ifade eden Serdaroğlu, “Bizi yönetenlere sesimizi duyurma zamanı. Kavga etme zamanı değil, bugün hak eden hakkını alamadıysa hükümet edenleri doğru adım atmaları için doğru yola getirmeliyiz. HÜR-İŞ olarak masayı toplamak adına üzerimize düşeni yaptık başka sendikalarda pazartesi itiraz edecek hükümet bu itirazlara duyarsız kalmamalı çok büyük tepkiler alacaklar ve sağlıklı bir ortamda yönetmeyecekler…

Bir bakan 62 bin TL maaş alacak asgari ücretliye de 2 bin artış yapılacak, asgari vicdan olmalı biz masada elimizden geleni yapacağız… Özel sektör sendikalı olsaydı gözü asgari ücret masasında olmazdı… Asgari ücret geçim ücreti haline geldi…”

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.