Kibris Gerçek

“İNSAN DENEN ŞEY” oyunu halka açık ücretsiz sunulacak

“İNSAN DENEN ŞEY” oyunu halka açık ücretsiz sunulacak
15 Ağustos 2022 - 9:28

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin katkıları ile Sokak Tiyatrosu ekibinin tek perdelik yeni oyunu “İNSAN DENEN ŞEY”, 16 Ağustos Salı akşamı saat 20.30’da Merkez Lefkoşa açık pazar alanında halka açık ücretsiz sunuluyor.

“İNSAN DENEN ŞEY” oyununu Yaşar Ersoy tasarladı, kurguladı ve yönetti, oyunun müziklerini Hüseyin Kırmızı yaptı ve uyarladı.

Oyunda, Erol Refikoğlu, Özgür Oktay, Döndü Özata, Umut Ersoy ve Yaşar Ersoy rol alırken, oyunun afiş tasarımını Umut Ersoy yaptı, oyunun fotoğraflarını Yıltan Taşçı çekti.

“İNSAN DENEN ŞEY” oyunu, dramatik yapısı içinde, William Shakespeare’in, Bertolt Brecht’in, Nazım Hikmet’in, Charles Bukowski’nin, Can Yücel’in ve Edmond Rostand’ın şiirlerinden ve tiratlarından alıntılar da yapılarak kurgulandı. “İNSAN DENEN ŞEY” oyunu insanı ve toplumu sorgularken süregelen bozuk düzeni, bu bozuk düzeninin sonucu ortaya çıkan eşitsizliği, adaletsizliği, haksızlığı ve yanlışları izleyiciye yansıtmaktadır.

Geçen yıl “Sokak Özgürleştirir” şiarı ile halka sunulan “Delirenler” oyunundan sonra bu yıl “İNSAN DENEN ŞEY” oyunu; “İnsan nedir?” sorusunu sorar ve insanın her türlü hallerini çarpıcı bir şekilde yansıtır. Oyun, bu düzende insan nasıl mutlu olur?.. Yarınlar karanlık mı yoksa aydınlık mı?.. İnsanlık umutsuzluk sokağından geçip, tükeniş sokağına mı saptı?.. Umut nerede?.. Umut isyana acıktı mı?.. Ve evdeki hesap çarşıya uymazsa ne yapmalı? Önce ahlak mı yoksa ekmek mi gelir?.. İnsan hür ve eşit doğar ve yaşar mı? Vatan, millet hep palavra mı?.. Savaşlar neyin bahanesi?.. Bizler büyük suçun, küçük ortakları mıyız?.. “Var Olmak Ya Da Yok Olmak” egemenlerin iki dudağı arasından çıkacak sözde mi? İnsan başkaldıran bir hayvan mı?.. Ve daha onlarca soruya izleyici ile birlikte yanıt bulmaya çalışmaktadır.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.