Kibris Gerçek

İran’da Nükleer Fizikciye Suikast

İran’da Nükleer Fizikciye Suikast
28 Kasım 2020 - 10:50

Nükleer enerji ve füze çalışmalarıyla bilinen biliminsani Muhsin Feherzade’nin aracına silahlı saldırı düzenlendi. Feherzade kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi

İranlı nükleer fizikçi, Savunma Bakanlığı Bilimsel Araştırma Kurumu’nun Başkanlığını yürütüyordu.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, “Feherzade’nin öldürülmesinde İsrail’in rolü olduğuna dair ciddi işaretler var” ifadelerini kullanarak, uluslararası topluma çifte standartları sona erdirerek bu terör eylemini kınamaları çağrısında bulundu.

“SUİKASTTE İSRAİL’İN ROLÜ OLDUĞUNA DAİR CİDDİ İŞARETLER VAR”

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in askeri danışmanı Hüseyin Dehkan ise “bilim insanının katillerine karşı saldırma” sözü verdi.
İsrail’in savaşa kışkırtmaya çalışmak için İranlı önde gelen bir nükleer bilim insanını öldürdüğünü savundu.

İran Devrim Muhafızları komutanı twitter’dan yaptığı açıklamada “İran geçmişte olduğu gibi bilim insanlarının öldürülmesinin intikamını alacak” diye yazdı.

İran Savunma Bakanlığı’ndan gelen açıklamada ise “Feherzade’nin öldürülmesi, İslam Cumhuriyeti’ne düşmanlarının nefretinin derinliğini gösteriyor” denildi.

İsrail ve Batı ülkeleri Feherzade’in İran’ın 2003’te durdurduğu gizli bir atom bombası programının lideri olduğundan şüpheleniyordu. İsrail basını, 2018’de İsrail’in ulusal istihbarat teşkilatının Feherzade’ye suikast girişiminde bulunduğunu ancak başarısız olduğunu iddia etmişti.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da Feherzade ’nin terör listesinde yer aldığını ve hedeflerinde olduğunu söylemişti. ABD ve İsrail, Tahran’ı nükleer programına hız vererek silah elde etmeye çalışmakla suçluyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

erotik film izle