escort

Kibris Gerçek

İsmail: Maraş konusunda tutulan yol yanlıştır, gaflettir!

İsmail: Maraş konusunda tutulan yol yanlıştır, gaflettir!
23 Temmuz 2021 - 13:52

Kıbrıs Gerçek – Özel Haber

Dünya, Türkiye ve ülkemiz kamuoyunda son günlerde gündem Maraş’ın yüzde 3.5’luk bir kısmının askeri statüden çıkarılması oldu.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkemizi ziyaretiyle bir takım müjdeler vermiş ve Maraş meselesi tekrar dünya kamuoyunda ciddi yer tutmuştu. Konuyla ilgili Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın eski danışmanı ve bürokrat Sabahattin İsmail, çarpıcı açıklamalarda bulundu. İsmail, Maraş konusunda tutulun yolun yanlışlığına vurgu yaparak, bu durumu “Gaflet” olarak değerlendirdi.

“MARAŞ KONUSUNDA TUTULAN YOL YANLIŞTIR, GAFLETTİR”

İsmail ,”Maraş konusunda tutulan yol yanlıştır, gaflettir. Barış Harekatının 47.yıldönümünde Maraş açılımının 2.aşamasını başlattıklarını açıklayan CB Tatar, “Maraş’ın yüzde 3.4’lük kısmını askeri bölge statüsünden çıkardıklarını, bu bölgeden 34 Rum’un malının Taşınmaz Mal Komisyonu’na (TMK) başvurduğunu onlara mülklerinin iade edileceğini” açıklayarak şöyle konuştu: “Maraş açılımımızın ikinci aşamasına geçilecektir. Bu adımla, iade talebiyle başvuran hak sahiplerine Taşınmaz Mal Komisyonu’nun bu yönde bir karar vermesine olanak sağlanacaktır”. Oysa Tatar geçen hafta  Elazığ’da yaptığı açıklamada Maraş’ın 3 Vakfa ait olduğunu, bu konuda KKTC mahkemelerinden 2 karar çıktığını söylemişti. Tatar Maraş konusunda sürekli olarak bu türden çelişkili açıklamalar yapıyor. Hem Maraş Vakıf Malıdır diyor, hem de Rumlara TMK ya başvurun malınızı alın diyor. Nitekim bu konuda Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Vakıflar İdaresi ve Vakıf mallarının işgalci Rumlara iadesine karşı çıkan milliyetçi vatansever kesimlerle ters düştüğü biliniyor” ifadelerini kullandı.

“RUMLAR MARAŞ’TA 100 YILLIK İŞGALCİDİR”

Vakıfların yıllardır malını istediğinin altını çizen İsmail, “Ben de yıllardır TMK’nın iptalini ve Maraş’ın asıl sahibi Vakıflara iadesini savunuyorum.  Bir kez daha vurguluyorum: Rumlar Maraş’ta 100 yıllık işgalcidir. İngilizler 1920’den itibaren Vakıf Mallarını işgalci Rumlara ve kiliseye tapulamıştır. TC-KKTC Vakıflar İdaresi elinde bunu kanıtlayan 40 bin tapu,2 alt mahkeme,1 üst mahkeme kararı vardır. Tapularda Vakıf adı yazıyor. Vâkıflar İdaresi yıllardır büyük kampanyalar yaparak malını istiyor” dedi.

“TATAR’IN SÖYLEMLERİNİ REDDEDİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Tatar’ın demeçleri arasında yer alan çelişkileri de hatırlatan İsmail, “Dolayısıyla Tatar’ın, hem de Maraş’ı işgalci Rumlardan ele geçirişimizin 47. Yıldönümü törenlerinde işgalcilere çağrı yaparak AİHM taşeronu olan “TMK’ ya başvurun, malınızı iade edeceğiz “demesini Reddediyoruz. Rumlara mülk verme düşüncesi varsa, ancak Vakıfların kiracısı olabilirler. Maraş vakıflara verilmelidir. Vakıflar isterse Türk idaresinde yaşamayı kabul edecek Rumlara malını kiralar. Maraş gibi vakıf mülklerinin işgalci Rumlara verilmesi Vakıf senetlerinin(Vakfiye) çiğnetmedi olur.  Vakıf malının işgalcilere iadesi uluslararası tanınan Ahkam ul Evkaf’ın (Vakıf yasası) da çiğnenmesi demektir” mevcut uygulamayı reddettikleri notunu düştü.

“BABANIZIN MALINI MI VERİYORSUNUZ”

Rumların adada ciddi işgaller yaptığının ve  bu işgallerin gündeme getirilmesi gerektiğini savunan İsmail, “Rumlar adadaki on binlerce dönüm Sultan mallarını işgal etti. Bu malları da isteyeceğinize Vakıf Mallarını Rum’a verme hakkını nerede buldunuz? Babanızın malını mı veriyorsunuz. Vakıf mallarını bile, hem de üstünden tazminatıyla birlikte TMK üzerinden işgalcilere vererek kapıyı açarsanız, KKTC’nin yüzde 88’ini oluşturduğu iddia edilen eski Rum mülklerini ne yapacaksınız? Onları da TMK yoluyla iade etmek ve tazminatını ödemek zorunda kalmayacak mısınız? Mülk sorunu böyle çözülmez” ifadelerine yer verdi.

“2002 ÖNCESİ TÜRKİYE’SİNİN AKIL YOLUNA DÖNMEK ŞARTTIR”

Türkiye’nin eski politikasına dönmesi gerektiğini savunan İsmail, “Denktaş’ın ve 2002 öncesi Türkiye’sinin akıl yoluna dönmek şarttır. Siz Denktaş’tan,2002 öncesine kadar Türkiye’yi yöneten tüm hükümetlerden daha mı iyi biliyorsunuz? Mülk sorunu bireysel bazda AİHM TAŞERONU TMK eliyle çözülemez. Dünyada örneği yoktur. Mülk sorunu güneydeki çok değerli 450 bin Türk malının ve on binlerce konut,işyeri,dükkan vb. mülklerin de hesaba katılacağı Global takas tazminat yoluyla çözülür. Bu hesaplama yapılırken 1963’den gelen tazminat haklarımız,58 yıllık kullanım kaybı tazminatlarımız. Katledilen sakat bırakılan insanlarımızın tazminatları, Kurucu ortağı olduğumuz Kıbrıs Cumhuriyeti’nden silah zoru ile atıldıktan sonra bütçedeki payımız, gelen dış yardımlardan payımıza düşen miktar, hali arazilerdeki payımız, Türkiye’nin savaş tazminatı hakkı da hesaplanmalıdır” dedi.

“BU EZİKLİK, ACİZLİK VE KORKAKLIKTAN VAZGEÇİN”

Rumları yaptıklarından ötürü soykırımcı değerlendiren İsmail, “Biz bu savaşta haklı, mağdur ,saldırıya uğrayan ve MUZAFFER tarafız. Onlar ise haksız, saldırgan ,soykırımcı ve YENİLEN taraftır. Galip ve haklı tarafın, mağlup ve haksız tarafa tazminat ödediği mülk iadesi yaptığı nerde görülmüştür. Bu eziklik, acizlik ve korkaklıktan vazgeçin. Biz bu toprakları kanla canla koruduk, binlerce şehidin kanıyla suladık. Babanızdan miras kalmadı. Askerliğini bile bedelli yapanların, Rum saldırganlara tek kurşun atmayanların, savaşmayanların, kanımızla sulayarak koruduğumuz bu toprakların tek karışını Rum’a verme hakkı yoktur” ifadelerine yer verdi.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.