Kibris Gerçek

Japonya’da koronavirüs nedeniyle okullar tatil edilecek

Japonya’da koronavirüs nedeniyle okullar tatil edilecek
27 Şubat 2020 - 16:01

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ülkedeki bütün okulların 1 Mart’tan itibaren tatil edileceğini açıkladı.

Bugün itibarıyla teyitli koronavirüs hastası sayısının 186’ya, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının ise 7’ye ulaştığı Japonya’da önlemler artırılıyor.

Başbakan Abe, önlemler kapsamında 1 Mart’tan bahar tatiline kadar ülkedeki bütün okulların tatil edileceğini duyurdu.

Karar, kuzeydeki Hokkaido bölgesinde Kovid-19 virüsü taşıdığı tespit edilen 15 kişiden ikisinin 10 yaş altı çocuk olması üzerine alındı. Hokkaido Valisi Naomichi Suzuki, bu yeni vakalar arasında bir öğrenci, bir öğretmen ve bir de okul servisi sürücüsünün olduğu bilgisini basınla paylaşmıştı.

Hükümetin çocukların sağlığını her şeyin üstünde gördüğünü belirten Abe, “Ülke genelindeki tüm ilkokul, ortaokul ve liselerin önümüzdeki hafta 2 Mart’tan ilkbahar tatiline kadar geçici olarak kapatılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Japonya’da başkent Tokyo yakınlarındaki Yokohama limanında koronavirüs nedeniyle 4 Şubat’ta ‘Diamond Princess’ adlı yolcu gemisi karantina altına alınmıştı. İki haftalık karantinanın ardından test sonuçları negatif çıkan kişiler tahliye edilmeye başlanmıştı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.