Kibris Gerçek

Kadın katiline 35 yıl hapis cezası

Kadın katiline 35 yıl hapis cezası
07 Ağustos 2018 - 11:08

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Halime Çetin’i sokak ortasında vurarak öldürdükten sonra kendini de vurarak ağır yaralanan Hayrettin Özcömert aleyhindeki kararını açıkladı.

Mağusa’da Maraş bölgesinde, 6 Ekim tarihinde Halime Çetin’in evine giderek av tüfeği ile 3 el ateş edip öldürdükten sonra kendini de vurarak öldürmek isteyen Hayrettin Özcömert aleyhindeki dava Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlandı.

Ekim ayından bu yana aldığı ağır yaralarla yaşama tutunmaya çalışan ve cezaevinde hükümsüz tutuklu olarak yargılanmayı bekleyen Özcömert, “Taammüden adam öldürme” suçundan 35 yıl hapse mahkûm edildi.

Başkanlığını Fadıl Aksun’un yaptığı, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’in baktığı cinayet davasının kararını başkan Fadıl Aksun açıkladı.

Aksun, okuduğu kararda ülkede artış gösteren kadın cinayetlerine ve şiddete yönelik atıfta bulundu.

Öldürme sebebi barışmama

Mahkeme başkanı Fadıl Aksun, olayın 6 Ekim tarihinde Mağusa’da Maraş bölgesinde meydana geldiğini anımsattı.

Hayrettin Özcömert’in “Taammüden adam öldürme” suçundan yargılandığını ve bu suçun ağır ceza kapsamında müebbet hapis öngördüğünü ifade eden Aksun, böyle bir suçun 40 yıla kadar hapisliği olduğuna dikkati çekti.

Aksun, işlenen suçun vahametinin yanı sıra davanın olgularında maktul Halime Çetin’in Özcömert’in eski sevgilisi olduğunu ve ilişkileri boyunca maktul için yaptığı maddi fedakârlıkların karşılığını almayan Özcömert’in kendisi ile barışmadığı gerekçesi ile Çetin’i öldürdüğünü kaydetti.

Aksun: Kadın cinayetleri artıyor

Ülkede yaşanan şiddet olaylarına ve işlenen kadın cinayetlerine dikkati çeken mahkeme başkanı Fadıl Aksun, “Ülkemizde kadına karşı şiddetin arttığı ve özellikle huzurumuzdaki davada olduğu gibi cinayetle sonuçlanan birçok davada, kadına karşı işlenen cinayet suçlarının birçoğu eş ve sevgililer tarafından olduğunu gözlemledik” dedi.

“Kadınlar özgür bireylerdir”

KKTC Anayasaları’nda her bireyin eşit olduğunu ve bu eşitliğin doğumda başladığını ifade eden Aksun, kadınların eşitliği kapsamadığını düşünmenin çağ dışılık olduğuna dikkati çekti.

Kadının özgür bir birey olduğunu ve hayatının idaresinin kendisine ait olduğunu kaydeden Aksun, bir erkeğin bir kadın üzerinde etkisini kaybetmesi, onun sözünden çıkması veya onun isteklerini yerine getirmediği için şiddete başvurmasının güçsüzlüğün yansıması olduğunu kaydetti.

Davanın özetinde, Özcömert’in Çetin’in kendisi ile barışmadığı için başkası ile gönül ilişkisi yaşadığı, yaptığı maddi fedakârlıklarının boşa gittiğini düşünerek böyle bir vahşeti ortaya çıkardığına değinen Aksun, böyle bir yaklaşımın hukuken korunmasının mümkün olmadığını dile getirdi.

“Kendini mahkeme yerine koydu”

Mahkeme başkanı Fadıl Aksun, sanık Hayrettin Özcömert’in kendini mahkeme yerine koyarak, maktul Halime Çetin’i cezalandırdığını ifade ederek, sanığın bu hareketinin aleyhine ağırlaştırıcı faktör olarak değerlendirildiğini kaydetti.

Özcömert’in cinayeti planlı ve soğukkanlı bir şekilde işlediğine vurgu yapan Aksun, maktulü öldürmekle sanığın kendine ceza belirlediğini kaydetti.

Aksun: Kendini öldürmek istemesi hafifletici olamaz

Ülkede bir yıl içinde peş peşe kadın cinayetlerinin soğukkanlı bir şekilde işlendiğine vurgu yapan Aksun, Özcömert’in cinayeti işledikten sonra kendini öldürmek istemesinin adaletten kaçmaya çalışmak olduğunu ve bu durumun hafifletici bir neden olmayacağının altını çizdi.

Sanığın kendini ağır yaralayarak, uzun yıllar başkasına muhtaç yaşamasının kararda hafifletici bir neden olmadığını kaydeden Aksun, bu eylemin sanık lehinde olduğuna vurgu yaptı.

“Özcömert’in eylemi ilkellikti”

Gönül ilişkilerinde mutluluk ve mutsuzluğun yanında ayrılıkların yaşandığını ifade eden Aksun, kişilerin birbirlerine sahibi gibi davranmalarının ilkel bir davranıl olduğunu kaydetti.

Böyle bir ilkel isteği yerine gelmediği için Özcömert’in bir kadını öldürerek cezalandırdığını insanlık dışı bir davranış sergilediğini söyleyen Fadıl Aksun, şiddetin zayıflığın ses tonu olduğunu ifade etti.

Bir kişinin haksız yere yaşamının son bulduğu cinayet davasında, sanık Hayrettin Özcömert’e mülayim bir ceza verilmesinin mümkün olmadığına değinen Aksun, Özcömert’i yargılandığı “Taammüden adam öldürme” suçundan oy birliği ile 35 yıl hapse mahkûm ettiklerini açıkladı.

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.