Kibris Gerçek

“Kadınların hakları, siyasetteki yeri, ekonomiye katılımı veya toplumsal cinsiyet eşitliği meseleleri sadece kadınların meselesi değildir”

“Kadınların hakları, siyasetteki yeri, ekonomiye katılımı veya toplumsal cinsiyet eşitliği meseleleri sadece kadınların meselesi değildir”
14 Ocak 2022 - 23:36

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili ve adayı Dr. Sıla Usar İncirli, BRT ekranlarında yayınlanan ‘Seçim Özel’ adlı programa katıldı.

“Kadın kotasını gerekli görüyor musunuz?” şeklindeki soruya yanıt vererek, bir öneride bulundu. İncirli, “Bir sonraki genel seçimlerde bu başlığı BRT ekranlarında tartışırken erkek adaylara davet yapınız. Çünkü kadın hakları meselesi insan hakları meselesidir” dedi.

“Kadınların hakları, siyasetteki yeri, ekonomiye katılımı veya toplumsal cinsiyet eşitliği meseleleri sadece kadınların meselesi değildir” diyen İncirli, “Bu uğurda sadece kadınların mücadele etmesi beklenmemelidir” ifadelerini kullandı.

“Erkeklerin bu konuda neler söyleyeceğini ben çok merak ediyorum” diyen İncirli, şöyle devam etti:

“Kadın hakları meselesinde kadınlar bu noktaya gelirken canlarını verdiler, bir eşitlik mücadelesi verdiler. Ayrımcılığa karşı direndiler. Bu uğurda da kadınlar çok büyük zorluklar yaşadılar. Bu kadın hakları meselesi öyle güllük gülistanlık bir mesele değildir. Yolları dikenli tellerle döşenmiştir…”

“BU KAZANILMIŞ BİR KALEDİR VE BU KALEDEN GERİ ADIM ATMAMALIYIZ”

Partilere ait kotayı da değerlendiren İncirli, “Bu kota kadın kotası değil, cinsiyet kotasıdır. 2014 yılında CTP’nin iktidarda olduğunda dönemde Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın değiştirilmesiyle konulan bir kotadır. Bu kazanılmış bir kaledir ve bu kaleden geri adım atmamalıyız” şeklinde konuştu.

“KADIN HAKLARI İNSAN HAKLARIDIR”

Kazanılan kalelere tüm kadınların sahip çıkması gerektiğine de vurgu yapan İncirli, “Kadın hakları, insan haklarıdır… Sadece kadınlar tarafından savunulacak bir mesele değildir, erkeklerin de bu konuda sorumluluk alması gerekir” diye konuştu.

 

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.