Kibris Gerçek

Kamuda Örgütlü 6 Sendika, Başbakanlık Önünde Eylem Yaptı

Kamuda Örgütlü 6 Sendika, Başbakanlık Önünde Eylem Yaptı
07 Nisan 2021 - 12:37

Kamuda örgütlü 6 sendika, hayat pahalılığı ödeneğinin geri ödenmemek üzere durdurulmasını protesto etmek için bugün Başbakanlık önünde eylem yapıyor.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMUSEN), KKTC Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş), Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç-Sen), Hemşire ve Ebeler Sendikası ve Gelir ve Vergi Dairesi Çalışanları Sendikası’nın (Vergi Sen) yönetim kurulu düzeyinde gerçekleştireceği eylem saat 11.00’de başladı.

Sendikalar, ‘yoksullaştırmaya hayır’ sloganları atarak, tepkilerini gösterdi.

BENGİHAN: “BİZİM KAVGAMIZ EKMEK KAVGASI, KOLTUK DEĞİL!”

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Başbakanlık önünde basın açıklaması yaparak, hayat pahalılığı ödeneğinin durdurulmasını sert bir dille eleştirdi.

Bengihan, “Türkiye’de zam yapılıyor, bizde çalışanların hayat pahalılığını durdurmak için yasa gücünde kararname çıkarılıyor. Hayat ucuzladı mı ki hayat pahalılığını durduruyorsunuz?” diye sordu.

Hayat ucuzlatılmadan hayat pahalılığı ödeneğinin geri ödenmemek üzere durdurulmasına müsaade etmeyeceklerine vurgu yapan Bengihan, bu kesintiden etkilenecek olan 100 bine yakın çalışan olduğuna dikkat çekti.

Grevlerinin yarından itibaren devam edeceğini de söyleyen KTAMS Başkanı Bengihan, eylemlerine karar geri çekilene kadar devam edeceklerini ifade ederek, “Bizim kavgamız ekmek kavgasıdır, koltuk değil. Bu ülkedeki açlık sınırının altında olan yüzlerce insanın yoksullaştırılmasına izin vermeyeceğiz!” dedi.

“TASARRUF YUKARIDAN BAŞLAR, ÇALIŞADAN DEĞİL”

Bengihan, hükümete, çalışanların hayat pahalılığı ödeneği kesintisine gelene kadar yukarıdan kesinti yapılması gerektiği eleştirisinde bulunarak, “Tasarruf yukardan başlar, çalışandan değil” dedi.

Sermayeden vergi alınmazken çalışandan kesinti yapıldığını ifade eden Bengihan, ülkede devletten zengin insanlar olduğunu ancak yine de çalışanların birbirine düşürülmeye çalışıldığını savundu.

Kamuda çalışanların yasal haklara göre emeğinin karşılığını aldığını vurgulayan Bengihan, özel sektör emekçilerinin ise işvereni tarafından korunması gerektiğini; emekçinin, çalışanın daha fazla tasarruf adı altında yoksullaştırılmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.

“Yoksullaştırmaya hayır” diyen Bengihan, çalışanların haklarını korumaya devam edeceklerini, bu süreçte iş birliği ve diyaloğa da hazır olduklarını söyledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.