Kibris Gerçek

Kıbrıs, dünya genelinde kaçakçılık için açık ‘PAZAR’ oldu

Kıbrıs, dünya genelinde kaçakçılık için açık ‘PAZAR’ oldu
18 Haziran 2022 - 17:10

Kıbrıs, dünya genelinde kaçakçılık için açık ‘PAZAR’ oldu. Polis kurye operasyonunda 500 bin Euro ele geçirdi…
BU PARALARI KİMLER TESLİM ALIYOR ?

KKTC’nin son dönemlerde ‘Kaçakçılık’ adresi olarak işaret edilmesi ürkütüyor.
Ocak-Haziran aylarında Ercan Havaalanı’nda gerçekleşen operasyonlarda ele geçirilen Milyonlar değerinde kilolarca uyuşturucu bunun en açık örneği.
2021 yılında açıklanan Küresel Organize Suç Endeksi raporunda, 193 ülke arasında 134’üncü sırada yer alan Kıbrıs incelemesinde, insan, petrol kaçakçılığı ve suç örgütleri hususlarında KKTC detayı dikkat çekmişti.
Polis Genel Müdürlüğüne bağlı Mali Şube’de görevli polis ekiplerinin önceki gün ihbar üzerine Ercan Havaalanı’nda yaptığı ‘Kara para’ operasyonu Kıbrıs’ın kaçakçılıkta açık pazar olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.
Ekipler, ‘Kurye’ operasyonunda Ukrayna uyruklu Oleksandra Suprun’un tasarrufunda 500 bin Euro ele geçirdi.
Suprun dün çıkarıldığı Lefkoşa Kaza Mahkemesinde aleyhine 3 gün tutukluluk emri alındı.

01 NİSAN-16 MAYIS TARİHLERİNDE 25 KEZ GİRİŞ YAPTI…
Mahkemede polis, zanlının 01 Nisan tarihinde KKTC’ye beraberinde 150 bin Euro ve 23 Nisan tarihinde de yine ülkeye 200 bin Euro nakit para getirdiğinin tespit edildiğini belirtti.
KIBRIS GERÇEK’in güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgide, zanlı Oleksandra Suprun’un KKTC’ye 01 Nisan- 16 Mayıs tarihleri arasında ülkeye 25 kez giriş çıkış yaptığını öğrendi.
Ülkeye giriş yaptıktan sonra Güney Kıbrıs’a geçişi görünmeyen zanlının ülkede kısa aralıklarla kaldığı ve ülkeden çıkış yaptığı öğrenildi.

BU PARALAR KİM VEYA KİMLER TARAFINDAN YÖNETİLİYOR?
Farklı tarihlerde yüklü paralarla ülkeye girişi tespit edilen Suprun’un Kuzey ve Güney bağlantıları araştırılıyor. Ülkeye Nisan ve Mayıs aylarında 25 kez girişi tespit edilen zanlının toplamda 850 bin Euro parayı ülkeye getirdiği öğrenildi.
Ercan Havaalanında gerçekleşen birçok operasyonda ele geçirilen uyuşturucu maddeler gibi yüklü miktarda ülkeye sokulan paraların Güney Kıbrıs’la bağlantısı olduğu iddia edilirken, yurt dışından gelen paraların kim veya kimler tarafından yönetildiği merak ediliyor.

İFADELERİ SORU İŞARETLERİ İLE DOLU …
‘Kurye’ operasyonunda tutuklanan zanlı, polise soru işaretleri ile dolu ifade verdi. Zanlı Suprun ifadesinde, kendisini Havaalanı’ndan alanı tanımadığını daha önce getirdiği yüklü miktardaki paraları da Lefkoşa’da bir ev ve farklı bir ofiste tanımadığı iki şahsa verdiğini söyledi.

 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.